Başkan Dinçer Çine’nin önceliklerini sıraladı

Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, ilçede devam eden proje ve halihazırdaki çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çine Belediye Başkanı Dinçer, Yeni Kıroba Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamalarında, ilçedeki devam eden bazı projelerle hâlihazırdaki çalışmalara ilişkin değerlendirmeler yaptı. İlçedeki 6 mahallenin hemen hemen tamamında doğalgaz boru hattı döşeme çalışmalarında sona gelindiğini belirterek, doğalgaz götürülen noktalardaki yol düzenlemelerinin öncelikleri arasında olduğunu belirten Başkan Dinçer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda hizmete açacakları Cumhuriyet Oteli’nin de açılışa hazır hale geldiğini kaydetti. Kendisinin bizzat hayata geçirdiği Marsias Kadınları Üretim Merkezi’ndeki faaliyetlere dönük de bilgilendirmede bulunan Başkan Dinçer, kadın istihdamı konusunda da üzerlerine düşeni yapmaya devam edeceklerini belirtti. Aydın’da bünyesinde tek zeytinyağı fabrikası bulunan ilçe belediyesi olan Çine Belediyesi olarak Çine Topçam Madran Zeytinyağı markasını daha da tanınır hale getirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Başkan Dinçer, bu sezon 40 tonluk zeytinyağı üretiminde bulunduklarını da kaydetti.

“YOL YENİLEME ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR”

Son dönemde doğalgaz çalışmalarının Çine’de hızlı bir şekilde ilerlediğini belirten Başkan Dinçer, “Çine’de 2-3 yıl önce başlayan doğalgaz boru hattı döşeme çalışmaları son dönemde epey hızlandı. Bu yıl içinde Çine’nin tamamında çalışmalar sona erecek. Biz de doğalgaz firmasıyla yaptığımız anlaşmaya göre üst yapı kapsamında Çine Belediyesi ve Aydın Büyükşehir Belediyesi olarak kendimize düşen yollarda yenileme çalışmalarını sürdürüyoruz. Bu dönem doğalgaz çalışması için yetkililere ilçe halkımız adına teşekkür ediyorum. Çok hızlı bir şekilde vatandaşlarımıza ulaştırıldı. Gelinen noktada kömür de çok pahalılandı. Vatandaşlarımız da bu nedenle doğalgaza ciddi rağbet gösterdiler. Aynı zamanda doğalgazın konforundan dolayı da vatandaşlarımız talep ettikçe doğalgaz şirketi de en uzak köşelere kadar alt yapı hizmetini götürdü. Şimdi de bize bu altyapı hizmeti götürülen yerlerin yollarını döşemek kaldı” dedi.

“YOL ÇALIŞMALARIYLA İLGİLİ GEREKLİ İHALELER YAPILDI”

Doğalgaz döşeme çalışmalarının tamamlandığı noktalardaki yol yapım çalışmalarına ilişkin de bilgilendirmede bulunan Dinçer, “Biz bir süre boyunca çarşı merkezimizde evlerin yan abonelik alması ve kazılan yolların da oturmasını düşünerek yamayla işi çözdük. Yeni yapılan Cumhuriyet ve Soğancılar Mahallesi’ndeki yollarımız yamayla çözülecek gibi değiller. Halihazırda doğalgaz şirketi altyapı işini hemen hemen bitirdi. Sadece aboneliklere yer kaldığı için zabıtalarımız ve anonslarımızla vatandaşlarımıza bir an önce aboneliklerini almaları ve abonelikleri biten sokaklarda taş döşeme çalışmalarımıza başlayacağımızı ilettik. Özellikle Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Siteler Mevkii’nde toplu oturulması ve toplu ısınma sistemleri kullanılması nedeniyle oranın abonelikleri alındı. Şu anda o noktada yaklaşık 40-50 bin metrekare civarında taş döşeme çalışması gerçekleştireceğiz. Ardından 2 ay içinde oradan çıkıp Soğancılar Mahallesi’ne de girmeyi planlıyoruz. Kış aylarına kadar amacımız bu yolların birçoğunda taş döşeme işlemini bitirmiş olmaktır. Bununla ilgili olarak ihalelerimiz yapıldı. Geri kalan ihalelerimiz de yapılıyor” diye konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZDAN SABIRLI OLMALARINI DİLİYORUZ”

“Vatandaşımız için öncelikli olarak üzerinde durduğumuz husus yol çalışmalarıdır” diyen Dinçer, “Çünkü yazın toz kışın da çamura neden oluyor. Çine’de kanalizasyon yapılırken de vatandaşlarımız bu derdi çekmişti şimdi doğalgazda da bunu çekiyorlar. Doğalgaz gerçekten belli bir konfor getirdi. Bunun rahatlığını çekmek de belli süreç gerekiyor. Bu noktada vatandaşlarımızdan biraz daha sabırlı olmalarını diliyoruz. Şu anda doğalgaz ilçemizdeki tüm mahallelerimize ulaşmış durumdadır. Bu yıl içinde tamamlanacak. Gelinen nokta itibariyle doğalgaz altyapı çalışmasının yapılmadığı çok az bir sokak kaldı diyebiliriz” dedi.

“CUMHURİYET OTELİ 23 NİSAN’DA AÇILACAK”

Çine’de vatandaşların sosyal aktivitelerinde kullanacakları yeni yerlerin yapımı ve düzenlenmesine de büyük önem verdiklerini vurgulayan Dinçer, “Bu noktada parklarımı da önceliklerimiz arasında yer alıyor. Her mahallemizin yanı sıra neredeyse her sokakta bir tane parkımız var diyebilirim. İhtiyaç duyulan noktalara yeni parklar yapmaya da devam ediyoruz. Bunun yanında ilçemizdeki ailelerin apartmanlarından inip hemen sokakta çocuklarıyla vakit geçirebilecekleri parkların yenilenmesine ağırlık veriyoruz. Bu dönem vatandaşlarımızdan gelen talep doğrultusunda iki tane düğün salonu da yaptık. Yeni Mahalle ve Soğancılar Mahallesi’nde iki adet düğün salonu hizmete açtık. Bütün yıl boyunca iki düğün salonumuzda dolu dolu olarak vatandaşımız hizmet verdi. Artık vatandaşlarımız evlerinde değil düğün salonlarında düğünlerini yapıyorlar. Özellikle yaz dönemlerinde düğün sayılarında ciddi artış söz konusu. Vatandaşlarımız yaz aylarında hemen hemen bazen her gün yapılan düğünlerin sesinden rahatsız olduklarından dolayı bu sene Cumhuriyet Parkı’nı hem park hem de düğün salonu olarak kullanmayı planlıyoruz. Ayrıca Cumhuriyetimizin 100. Yılı olmasından dolayı adını Cumhuriyet Oteli koyduğumuz projemizde de sona gelindi. 19 odalı olarak yapımını tamamladığımız Cumhuriyet Otelimizi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Parkı ile Ramazan Bayramı’na denk gelen günde faaliyete geçireceğiz. Bu otelimiz vesilesiyle vatandaşlarımızın konaklama ihtiyaçları, restoran, kafe ve kır düğün bahçesi ihtiyacına da cevap vereceğiz” ifadelerini kullandı.

“KADINLARIMIZA İŞ SAĞLIYORUZ”

Marsias Kadınları Üretim Merkezi’nde sürdürülen çalışmalara ilişkin de bilgilendirmede bulunan Dinçer, “Marsias Kadınları Üretim Merkezi’nde projelerimiz devam ediyor. Marsias Kadınları adı altındaki işletmemizde çalışan kadınlarımız mantı, makarna, salça türü evlere ürünler yapıp satıyorlar. Aynı zamanda haftanın belli günleri bizim yöresel yemeklerimizden çıkarıp halkımıza da uygun fiyattan satışa sunuyorlar. Orada çini-seramik kursumuz da devam ediyor. Pazarı hazır olan yeni bir sektöre de girdik. Online olarak satışı yapılan süs eşyaları markasının üretimini Çine’ye aldık. Çineli kadınlarımıza bunun üretim kursunu verip bu kadınlarımıza iş sağlıyoruz. Kurstan sonra direk iş sahibi olacaklar. Bunun pazarı hazır. Asgari ücretli olarak işe giriyorlar. Aynı zamanda öğrencilerimize hem orta sınıfta sınava girecek hem de lisede sınava girecek öğrencilerimize ücretsiz dersler vermeye başladık. Matematik, Türkçe, Edebiyat ve İngilizce derslerine dönük derslerimiz devam edecek. Önümüzdeki yılın altyapısını hazırlıyoruz. Önümüzdeki yıl bu kursları daha da genişlemiş olarak sürdüreceğiz. Halihazırda 20 öğrenciyle bu kurslara başladık. Bu yıl için 50 öğrenciyi hedefliyoruz” dedi.

“ÇİNE’YE KADIN ELİ DEĞECEK”

Marsias Kadınları Üretim Merkezi’nde 17 kadının istihdam edildiğini belirten Dinçer, “Bu kadınlarımız yemek sektörüne dönük hizmet veriyor. Eğitimlerini yaptığımız kadınlarımızı ayrıca Cumhuriyet Oteli’nde de istihdam edeceğiz. Yine kadınlarımızdan servis elemanı olarak da otelimize alacağız. Bu hafta içinde sokak, çarşı ve meydan temizlikleri için de kadın elemanlarımız hizmete başlayacak. Bu vesileyle de Çine’ye kadın eli değecek diyebiliriz. Kadın temizlik personeli olarak ilk etapta 6 personel hedefliyoruz. Şu anda iki kadın personelimizi görevlendirdik” diye konuştu.

“PİYASAYA BU SEZON 10 TON ZEYTİNYAĞI SATTIK”

Çine Organize Sanayi Bölgesi’nde belediyeye ait zeytinyağı fabrikasında üretime devam ettiklerini de belirten Dinçer, “Bu sene zeytinyağı üretimimiz çok iyi durumda. Zeytinlerimizi sıktık. Halen de henüz tamamlanmış değil. Topladıkça sıkmaya devam ediyoruz. Elimizde bu sezon yaklaşık 40 ton civarında zeytinyağı oluştu. Bunun yaklaşık 10 tonunu ambalajlayıp piyasaya sürüp sattık. Halihazırda elimizde 30 ton daha zeytinyağımız var. Çok da acele edip bunu satışa sunmak istemiyoruz. Zeytinyağı fiyatlarının daha da yükselmesi öngörülüyor. Bu nedenle satışı ikinci planda tutuyoruz. Çine Topçam Madran Zeytinyağı markasını daha da tanınır hale getirmek için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu noktada başka satış siteleri üzerinden online olarak da zeytinyağımızı satışa sunuyoruz. Halihazırda kendimize ait online satış sitesi de kurduruyoruz. Bunun dışında doğrudan telefonla da bize ulaşarak talep de bulunanlar oluyor. Zeytinyağımız özellikle Çine dışında yaşayan hemşerilerimiz tarafından çok ciddi rağbet görüyor. Eskiçine Mahallesi’ndeki arazilerimizde domates ve biber olarak sebze üretimimiz de devam ediyor. Bu ürettiğimiz sebzeleri de Marsias’taki kadınlarımız salça ve turşu yapımında kullanıyor” ifadelerini kullandı.