Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Kıvanç Uğur'un haberine göre,  ATB Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, Aydın tarımında önemli bir yere sahip olan zeytin, zeytinyağı ve kestanede rekolte düşüşüne karşın oluşan fiyatların üreticiyi sevindirdiğini dile getirdi.

İYİ Parti’nin listesi belli oldu İYİ Parti’nin listesi belli oldu

SEZON BİTMEK ÜZERE

Yeni Kıroba’ya özel açıklamalarda bulunan Çondur, “Zeytinyağı sezonu hemen hemen bitmek üzere. Kestane sezonu da tamamlanıyor. Bu sene zeytin ve zeytinyağında ‘boş sezon’ diye nitelendirdiğimiz sezondayız. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin verilerine göre 120 bin ton civarında bir üretim bekleniyor. Ama gerçekleşmesini beklediğimiz tabii daha tam belli olmamakla birlikte 80 – 90 bin ton civarında üretim gerçekleşeceğini öngörüyoruz biz” dedi.

AMBALAJLI İHRACAT SERBEST

Zeytinyağının litresinin 250 lira civarından işlem gördüğünü kaydeden Çondur, şöyle devam etti: “Bu da tabii üreticimize olumlu yansıdı. Kestanenin de ortalama satış fiyatı 120 lira civarında. İki üründe de rekoltede düşüş vardı. Ama fiyatlar açısından üreticinin yüzü güldü. Zeytin, zeytinyağı ve kestaneden bu sene üreticimiz memnun kaldı diyebilirim. ‘Zeytinyağı gerçek değerini buldu’ diyenler var. Ben de bu yorumlara katılıyorum. Zeytinyağında dökme yağ ihracatı yasak. Ambalajlı serbest.” 

Çondur, “Sezonda 80 – 85 liradan işlem gören incirin fiyatı 180 liralara kadar yükseldi. İhracatında herhangi bir sıkıntı yok. Aynı şekilde devam ediyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: KIVANÇ UĞUR