Aydın Ticaret Borsası tarafından PDO-TR-02802 – 24.9.2021 sayı ile tescil talepli başvurusu yapılan Aydın Memecik Zeytinyağı coğrafi işaretli ürünü 5 Şubat 2024 tarihi itibariyle 2024/00445 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak Avrupa Birliği Komisyonu’nda tescil edildi.

24 Eylül 2021 tarihinde PDO- TR- 02802 referans numarasıyla Avrupa Birliği Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü’ne menşe adı korumasıyla Aydın Ticaret Borsası tarafından tescil başvurusu yapılan Aydın Memecik Zeytinyağı, Avrupa Birliği (AB) nezdinde 5 Şubat 2024 tarih 2024 /00445 sayılı AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde tescilli 21. ürünü oldu.

Aydın DSİ’deki işten çıkarmalar için Ankara devrede Aydın DSİ’deki işten çıkarmalar için Ankara devrede

Avrupa Birliği’nde tescillenen Aydın Memecik Zeytinyağı coğrafi işaretli ürünü için açıklamada bulunan Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur,” AB Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü tarafından tescil edilen Aydın Kestane’sinden sonra ilimizin önemli tarımsal ürünlerinden biri olan Aydın Memecik Zeytinyağı, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından coğrafi işaretli ürün olarak tescil edilmiştir. Borsamız tarafından Avrupa Birliği’nde tescili sağlanan Aydın Memecik Zeytinyağının sahip olduğu katma değer, ilimizin uluslararası platformda bilinirliliğine ve ekonomik gücüne katkı sunmaktadır.

Çondur,” Kültürel zenginlikleriyle bilinen ülkemiz, geçmişten bugüne var olan değerlerine coğrafi işaret tescilleriyle sahip çıkmakta olup Avrupa Birliği nezdinde yapılan coğrafi işaret başvurularıyla da ürünlerine uluslararası kimlik kazandırmaktadır. Coğrafi işaret tescil süreçlerinde özverili çalışmalar sergileyen ilimiz ise bu çalışmalar neticesinde ülkemizde 1.sırada yer almaktadır. Bu hususta ilimiz ekonomisi için bir marka değeri taşıyan Aydın Memecik Zeytinyağının Avrupa Birliği’nde tescillenmesi diğer tarımsal ürünlerimiz için de teşvik edici bir gelişmedir. Aynı zamanda Aydın Memecik Zeytini ve Aydın Çam Fıstığının da Avrupa Birliği’nde tescil başvurusu yapılmış olup ilan edilmesi beklenilmektedir ” dedi.

Aydın ile bütünleşen ve Aydın Ticaret Borsası tarafından coğrafi işaret tescili alınan ürünlerin global pazarda yerini alması adına çalışmaların devam edeceğini dile getiren Çondur, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Aydın Memecik Zeytinyağı Avrupa Birliği tescil sürecinde danışmanlığını yürüten Huriye Özener’e, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Meyve Yetiştirme ve Islahı Anabilim Dalı Prof. Dr. Engin Ertan’a ve emeği geçen herkese teşekkürlerini ileterek Aydın Ticaret Borsası üyelerine ve Aydın’a hayırlı olmasını diledi.

Kaynak: HABER BÜLTENİ