Yeni Kıroba Gazetesi'nden Kıvanç Uğur'un haberine göre, Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Kurulu, Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun başkanlığında toplandı. 3 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda, 2024 yılında su ücretlerine zam yapılmaması kararlaştırdı. AK Parti Sözcüsü Mustafa Arı’nın söz konusu kararı, “Seçim öncesi halkın tercihlerine etki etmek için alınmış bir karar olarak” yorumlaması tansiyonu yükseltti. Toplantıda Başkan Çerçioğlu ve CHP’li belediye meclis üyeleriyle AK Parti’li üyeler arasında sık sık tartışmalar yaşandı. 

AK Parti Sözcüsü Arı, “Su ücretlerine 2024 yılında herhangi bir zam yapılmayacak olmasını olumlu buluyoruz ancak bunu seçim öncesi Aydın halkının tercihlerine etki etmek için alınmış bir manipülatif karar olarak görüyoruz. Bu karar göstermiştir ki, ASKİ suya zam yapmayabiliyormuş” ifadelerini kullandı. 

Arı’nın eleştirileri üzerine elektriğe ve mazota yapılan zamları eleştiren Çerçioğlu, “Hükümet olarak zammı yapan sizsiniz” sözüyle tepkisini dile getirdi. 

‘SAMİMİYET’ TARTIŞMASI 

Arı’nın Çerçioğlu’nun sözlerine “Çerçioğlu masalları” nitelemesi yapması ve “samimiyetsizlik” eleştirisinde bulunması üzerine Çerçioğlu, “Sen kimsin de samimiyetimi ölçeceksin? Elinde terazi mi var?  Ben samimi olmasam bu halk beni 3 kere başkan olarak seçmezdi. Halk benim samimiyetime inandı ama sizinkine inanmadı. Az önce söylediğimiz gibi suya herhangi bir zam oranı belirlemedik. Suya zam yapmıyoruz. Halkımızın zaten zamların altında perişan halde. Enflasyonun altında ezildi. Zam yok. Bunu bir kez daha söyleyeyim” diye konuştu. 

ELEKTRİK VE AKARYAKIT ZAMLARINI HATIRLATTILAR

Nazilli’ye güzel haber Nazilli’ye güzel haber

Toplantıda söz alan CHP’li Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ile Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay da elektrik, benzin, motorin zamları ve hayat pahalılığı üzerinden iktidara eleştirilerde bulundu. Konuşmalar sırasında CHP’li ve AK Parti’li bazı isimler arasında sık sık laf atmalar yaşandı. 
Başkan Çerçioğlu’nun “Aydın Büyükşehir olmadan önce 60 köyün suyu yoktu” sözüne Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler ile AK Parti’li üye Nazif Türköz, tepki göstererek, bu söylemin gerçeği yansıtmadığını savundu. 

‘EN PAHALI SU’ POLEMİĞİ 

Güler’in “Aydın’ın ülkenin en pahalı suyu kullandığı” iddiasına Başkan Çerçioğlu, Gaziantep, Denizli ve Manisa’da su ücretlerinin daha yüksek olduğunu söyleyerek karşılık verdi. 
Tartışmalı geçen genel kurulda suya zam yapılmaması kararlaştırdı. Ayrıca ASKİ’nin 2024 bütçesi 2 milyar 837 milyon olarak kabul edildi. 

Kaynak: KIVANÇ UĞUR