İzmir'in Selçuk ilçesi Pamucak mevkiindeki ormanlık alanda Cumartesi günü saat 17.00 sıralarında çıkan yangın, kısa sürede tüm bölgeyi sararak Kuşadası'na kadar ulaştı. Yangına, çevre il ve ilçelerden gelen ekiplerle birlikte 118 araç ve 500 personelle karadan, 4 helikopterle de havadan müdahale edildi. Ekiplerin yanı sıra sivil toplum örgütleri ve gönüllü vatandaşların da seferber olduğu bölgede söndürme çalışmaları bugün sabah saatlerinde sonuç verdi. Yangın, yeni günün ilk ışıklarıyla kontrol altına alınıp, söndürüldü. Soğutma çalışmalarının devam ettiği yangında, Selçuk ve Kuşadası'nda toplam 350 hektarlık alan küle döndü.

Çocuklardan yaz kurslarına yoğun ilgi Çocuklardan yaz kurslarına yoğun ilgi

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ile Selçuk ve Kuşadası'nda meydana gelen yangında zarar gören ormanlık alanlara giderek incelemede bulundu. Belediye bürokratlarının da yer aldığı incelemede Başkan Ömer Günel, ilk olarak yangının başladığı yer olan Selçuk'taki Arvalya Orman Kampı'na gitti. Burada Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ile bir araya gelen Başkan Ömer Günel, yetkililerden son durumla ilgili bilgi aldı. Başkan Ömer Günel, daha sonra soğutma çalışmalarına devam eden ekipleri ziyaret ederek yangını söndürmede gösterdikleri özveri dolayısıyla teşekkür etti.

"DAHA ETKİLİ ÖNLEMLER ALMALIYIZ"

Orman yangınlarının önüne geçmek için daha etkili önlemlerin alınması gerektiğini belirten CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, "Öncelikle çok üzüntülü olduğumuzu söylemek istiyorum. Yarın Genel Başkanımız Özgür Özel de bölgeyi ziyarete gelecek. Türkiye'de özellikle yaz aylarında orman yangınları maalesef artıyor. Buradaki ormanların yanması içimizi acıttı. Yangınları başladıktan sonra söndürmek tabiki önemli ama artık daha etkili önlemler almak zorundayız. Ben Selçuk ve Kuşadası halkına geçmiş olsun diyor, yangını söndürmede emeği geçen tüm ekiplere teşekkür ediyorum" dedi.

Kaynak: HABER BÜLTENİ