KİTAP KURTLARI İÇİN KÜTÜPHANE VE KİTAP KAFE

Tüm kent sakinlerine eşit okuma imkânı, gerekli materyal ve mekân temini sağlamak amacıyla yeni projeler geliştirmeye devam eden Kuşadası Belediyesi tarafından açılan Kütüphane ve Kitap Kafe, ilk ve ortaokul öğrencileri başta olmak üzere her yaştan Kuşadalı tarafından büyük ilgi görüyor. Kuşadası Belediyesi tarafından İkiçeşmelik Mahallesi’nde kente kazandırılan Cafer Kotan Yaşam Parkı içerisinde yer alan Güler Aydın Süzgeç Sosyal Tesisi bünyesinde hizmet veren Kütüphane ve Kitap Kafe, ödünç kitap alma olanağı sunmasının yanı sıra kitap okumak ve ders çalışmak için sunduğu hijyenik, sessiz ve uygun ortamı ile de tercih nedeni oluyor. Kütüphanede 3 bini ilk ve ortaokul öğrencileri, bini ise yetişkinler için olmak üzere toplam 4 bin kitap yer alıyor. Kütüphane ve Kitap Kafe, hafta içi 08.30-18.00, cumartesi günleri ise 10.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

anne_baba_cocuk_merkezi (3)

ASKIDA KİTAP VE OYUNCAK İLE DAYANIŞMA KÜLTÜRÜ

Açıldığı günden bu yana Kütüphane ve Kitap Kafe’nin olanaklarından binlerce kişi faydalanırken ayrıca yaşama geçirilen askıda kitap ve oyuncak uygulaması da dayanışma kültürüne katkıda bulunuyor. Art arda gelen zamlar nedeniyle kitap ve oyuncağa ulaşmakta zorluk çeken ihtiyaç sahibi çocukların faydalanması için oluşturulan bölümde, yardımseverlerin bağışları ile toplanan kitap ve oyuncaklar paylaşılıyor.

kusadasi_istasyon (1)

SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN BİLİNÇLİ EBEVEYNLER

Kuşadası Belediyesi tarafından Güler Aydın Süzgeç Sosyal Tesisi bünyesinde kente kazandırılan bir diğer eğitim kurumu olan 'Anne Baba Çocuk Merkezi' ise çocukların çok yönlü gelişimine katkı sunarken, ebeveynlerin de çocuk gelişimi konusunda bilgilenmelerini sağlıyor. Kuşadası Belediyesi bünyesinde çalışmalarını yürüten diyetisyen, psikolog, psikolojik danışman ve sağlık görevlileri tarafından ebeveynlere ve 3-6 yaş arası çocuklara yönelik ücretsiz eğitimlerin verildiği 'Anne-Baba Çocuk Merkezi', düzenlenen etkin, sürdürülebilir, dinamik, yenilikçi aktiviteler ve atölyeler ile kent için önemli bir işlev görüyor.

KUŞADASI’NDAN DÜNYAYA AÇILAN DİJİTAL KAPI

Kuşadası Belediyesi tarafından Habitat Derneği, Meta, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Uluslararası Ticaret Odası (ICC) ortaklığında açılan İstasyon Kuşadası Topluluk Merkezi, gençlerin gelişen internet dünyası ve buna bağlı olarak ortaya çıkan mesleklere kolay uyum sağlayabilmesi amacıyla eğitimler veriyor. Aynı zamanda uluslararası ve yerel kurumları ve toplulukları buluşturduğu etkinlikler ile gençlerin farklı kültürden yaşıtlarıyla bir araya gelmesi için olanak tanıyor. Dijital dünyanın gelişimlerine karşı öğrencileri bilinçlendirmek için finansal bilinç, dijital dönüşüm, girişimcilik ve sosyo ekonomik uyum kategorilerinde eğitim olanakları sunan İstasyon Kuşadası, rahat çalışma ortamı ile de beğeni kazanıyor.

BİNLERCE DİJİTAL KİTABA ÜCRETSİZ ULAŞIM

Meyve üreticilerine kritik uyarı Meyve üreticilerine kritik uyarı

Kapılarını açtığı günden bu yana çocuklara kitap okuma sevgisi kazandırmak amacıyla düzenli etkinlikler gerçekleştiren Sevil-Yaşar Altaş Eğitim ve Kültür Merkezi (SEYAKMER) Dijital ve Materyal Çocuk Kütüphanesi, çocuk ve gençlere 9 bin 45 basılı, 25 binin üzerinde 26 farklı kategoride ise dijital yayına ulaşma olanağı sunuyor. 1902 üyesi bulunan SEYAKMER, ders çalışmak ve ödevlerini yapmak isteyen öğrencilere sunduğu sessiz ve konforlu ortamı ile hafta içleri 09.00 ile 18.00 arası, cumartesi günleri ise 10.00 ile 17.00 arası hizmet veriyor. Öte yandan SEYAKMER Dijital ve Materyal Çocuk Kütüphanesi, kontenjanlı atölye çalışmaları ile öğrencilerin bireysel gelişimlerini arttırmayı hedefliyor.

OTİZMLİ BİREYLER İÇİN YENİ EĞİTİM VE YAŞAM ALANI

Kuşadası Belediyesi tarafından hayırsever iş insanı Ali Bekmezci arasında imzalanan protokolle inşaatına başlanan 12 derslikli Kuşadası Nazik Bekmezci Otizm Merkezi’nin yapımı ise sürüyor. Yavansu Mahallesi’nde yer alan merkez hizmete girdiğinde, yaş sınırı olmaksızın kentte yaşayan tüm otizmli bireylere yönelik eğitimler, atölyeler, kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler düzenleyecek. Otizmli bireyler eğitim ve etkinliklere aileleri ile birlikte katılabilecek.

Editör: SERDAR ŞENOL