Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Kıvanç Uğur'un haberine göre; TBMM Genel Kurulu’nda Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi hakkında söz alan İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş, bakan ve bakan yardımcıları dışındaki bürokratların makam araçlarının iptal edilmesi çağrısında bulundu.

Genç bilim insanları hünerlerini sergiledi Genç bilim insanları hünerlerini sergiledi

Söz konusu paketin yıllardır süren israfın itirafı niteliğinde olduğunu aktaran Karakaş, “Şimdi, biz İYİ Parti olarak, kurulduğumuz günden itibaren hep yapıcı muhalefet yaptık. Nedir yapıcı muhalefet? Doğru gördüğümüz şeyleri doğru, yanlış gördüğümüz şeyleri de yanlış olarak söyleyip doğrusunu da gösterdik. Şimdi, bu konuyla ilgili de şunu belirtmek istiyorum: Eksik ve yanlışlar olmakla beraber doğru gördüğümüz bir uygulamadır. Maalesef, yıllardır kamuda savurganlık ve israf had safhaya ulaşmış, ekonomimizi sıkıntıya sokmuştur. Özellikle, burada belirtilen maddelerden memurlarımızın servislerinin kaldırılması bize göre doğru bir uygulama değildir çünkü bu bir tasarruf değildir. Böyle bir durumda birçok çalışan memurumuz kendi araçlarıyla işe gelmek durumunda kalacak. Bu, benzin tüketimi açısından ülke ekonomisine bir israftır. Ayrıca, beraberinde ciddi bir trafik yükünü de birlikte getirecektir. Bürokratların israf ve savurganlıklarının hüküm sürdüğü kamuda, dar gelirli memurlardan kısılarak tasarruf tedbirlerine gitmek doğru bir uygulama değildir. Aslında, burada yapılması gereken şudur: bakan ve bakan yardımcıları dışında kamudaki bütün bürokratların makam arabalarını iptal edip bunların şoförlerini de uygun görülen yerlere kaydırarak değerlendirmek gerekmektedir” görüşlerini dile getirdi.

“SOMUT BELİRLEME YAPILMALI”

Bürokratların aldığı yönetim kurulu ücretleriyle ilgili getirilen sınırlandırmanın doğru olduğunu söyleyen Karakaş, “Teke düşürmüşlerdir ancak ‘Bununla ilgili üst sınır belirlemesi yapacağız’ demişlerdir, bununla ilgili de ciddi bir muğlaklık vardır. Nedir üst sınır belirlemesi? Yani 250 bin lira alan bir bürokratın yönetim kurulu maaşı 200 bine mi düşecek? Yani burada somut belirlemeler yapılması lazım. Örneğin, denir ki: ‘Maaşı kadar’, ‘Maaşının yarısı kadar’ ya da ‘Maaşının dörtte 1'i kadar’ gibi somut ifadeler kullanılması gerekmektedir. Şimdi, bir de esnek çalışma ve uzaktan çalışmayla ilgili getirilen bir konu var, bu konuyu da yine doğru bulmuyoruz çünkü esnek ve uzaktan çalışma yöntemi yani halk arasında ‘on-line çalışma’ olarak bilinen sistem teoride güzel gözükse de uygulamada kamu kurum ve kuruluşlarında, devlet dairelerinde keyfiyeti oluşturacak, denetimin yapılmayacağı, suistimallerin oluşacağı sıkıntılı bir süreci doğuracağı kaygılarını taşıyoruz. Acaba, on-line çalışma modeli ileriki süreçte belki buradaki birçok arkadaşımızın henüz bilmediği iklim değişikliği kanunuyla ilgili bir çalışmanın altyapısını mı oluşturacaktır? İnsanları evlere hapsetmenin, dünyada insanları sıkıntıya sokacak bu düzenlemenin bir altyapı çalışmasının sonucunu mu getirecektir? Bu da bir soru işaretidir. Tasarruf paketinin savunma ve güvenlik alanlarını kapsamaması kesinlikle doğrudur çünkü ülkemiz maalesef bir ateş çemberinin içinden geçmektedir. Savunma ve güvenliğin tasarrufu olmaz arkadaşlar” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: HABER MERKEZİ