İncirde ilekleme döneminin başlamasıyla birlikte CHP İncirliova İlçe Başkanı Ümit Yaşar, İncirliova Ziraat Odası Başkanı Oğuzhan Ülgüdür, Beyköy Mahallesi Muhtarı Selahattin Uysal ve üreticilerle birlikte incir bahçesine inen CHP’li Karakoz, “Bugün İncirliova Beyköy’de Mehmet Ali amcamızın incir bahçesindeyiz. İncir bahçelerimizi sürdük şimdi ilekleme yapıyoruz. İncirde meyvenin tutup gelişebilmesi ve daha kaliteli incir elde edilebilmesi için ilek meyvelerindeki çiçek tozlarının ilek arıcığı tarafından incire taşınması gerekiyor. Biz de Erkek ağaçlardaki ilek meyvelerini dişi incir ağaçlarına asarak ilekleme işleminin gerçekleşmesini sağlıyoruz.” dedi.

STRATEJİK ÜRÜNÜMÜZ İNCİRİN HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRMESİ İÇİN ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ

Evrim Karakoz dünya incir üretiminin büyük çoğunluğunu Türkiye’nin ve özellikle Aydın ilinin karşıladığına dikkat çekerek, “İncir çok önemli ve stratejik bir ürün olmasına rağmen üreticimize gerekli desteklemeler yapılmıyor. İncir üreticimizin daha çok desteklenmesi ve bölgemizin altın meyvesi olan incirimizin dünya piyasasında hak ettiği seviyeye ulaşması için çalışmalar yürütülmesini talep ediyoruz.” dedi.

Aydın’ın Turizm Master Planı hazırlanacak Aydın’ın Turizm Master Planı hazırlanacak

İNCİR ÜRETİCİLERİMİZE AFATSIZ, BOL VE BEREKETLİ BİR SEZON DİLİYORUM

Kendisinin de bir incir üreticisi olduğunu belirten Karakoz, “Milletvekili seçildiğimiz günden beri incir üreticimizin, çiftçimizin her zaman yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Bu yıl üreticilerimize afatsız, bol, bereketli bir sezon diliyorum. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Bismillah.” diyerek, incir üreticileriyle birlikte hazırladıkları ilekleri tek tek incir ağaçlarına astılar.

Kaynak: HABER BÜLTENİ