Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Filiz Özdemir'in haberine göre, Yeni Vergi Paketi Taslağı’nda yem ve gübrede yüzde 1'lik KDV uygulaması kaldırılarak yemde yüzde 10, gübrede yüzde 20 vergi uygulanacak. Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar yem de ve gübrede uygulanacak KDV artışlarının yem ve gübre fiyatlarına doğrudan yansıyacağını söyledi. Fabrikaların yem ve gübre üretiminde kullandığı elektriğe de yüzde 38 zam geldiğini hatırlatan Özdamar “Sulama suyuna da yüzde 30 zam geldi. Üreticinin yalnızca üç kalemde maliyet artışı yüzde 80’i bulacak” dedi.

Aydın’da Tepeli Pelikanlar korunuyor: 117 çift pelikan yuva yaptı Aydın’da Tepeli Pelikanlar korunuyor: 117 çift pelikan yuva yaptı

“GIDA ENFLASYONU YÜKSELECEK”

Maliyetlerin artmasına rağmen çiftçinin ürettiği tarım ürünlerinin fiyatını kendisinin belirleyemediğine dikkat çeken Başkan Özdarmar “Bir çuval kompoze gübrenin fiyatı bu oranlar hesaplandığında bin 500 lirayı bulacak. Çiftçi böyle bir maliyeti karşılayamayacağı için kullandığı gübrenin miktarını azaltacak. Bu da rekolte ve kaliteyi düşürecek. Rekolte ve kalitenin düşmesi de tarımsal ürünlerin ihracatını olumsuz etkileyecek. Bu durum ihracata da yansıyacak. Son tahlilde hem gıda enflasyonu yükselecek hem de dış ticaret açığı artacak” şeklinde konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ