Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Kıvanç Uğur'un haberine göre,  Özel Aydın Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği Başkanı Nureddin Gümüştaş, sektördeki güncel durum ve gelişmelere ilişkin Yeni Kıroba’nın sorularını yanıtladı.

Kurs ücretleri hakkında konuşan Gümüştaş, “Her yıl bizlerde, Aralık ayında illerde, vali yardımcısının başkanlığında 7 kişilik komisyon kurulur. Sürücü kurslarını temsilen bu komisyona ben katılıyorum. O yılın geçim endeksi hesap edilir. Bu yıl da buradan hareketle 12 bin 11 lira taban fiyat çıktı. Bu bizim maliyet fiyatımız. Bunun üzerine kâr payı koyarak bu fiyatı yıllık olarak belirliyoruz. Aydın olarak, taban ve tavan fiyat belirliyoruz. Tavan fiyat da 26 bin 800 lira” dedi.

“İKİNCİ ALTI AYDA ZAM BEKLENİYOR”

Gümüştaş, “İlk 6 ay 15 bin lira olarak belirledik. Şu anda kurs ücretimiz 15 bin lira. B sınıfı ehliyet için geçerli bu. Artı 6 bin 515 lira masrafı var. Toplam 21 bin 515 liraya mâl oluyor şu anda. Son aylardaki artışlardan, masraflardan, petrol zamlarından, özellikle araçlardan kaynaklı zamlardan kaynaklanarak ikinci 6 aya zamlı gireceğimizi düşünüyoruz. O şekilde karar aldık. B sınıfı ehliyet için 20 bin liranın üzerine bir kurs maliyeti öngörüyoruz. Diğer masraflarla birlikte adayın tek seferde geçmesi kaydıyla bu rakam 26 bin 500 liralara çıkacak. Tabii ki sürücü kurslarının işi de zorlaşıyor. Yeni bir yönetmelik bekliyoruz. 2 yıldır üzerinde çalışılıyor. Şu anda herhangi bir aksilik olmadığı sürece Milli Eğitim Bakanı’nın masasında. En son incelemelerden sonra tahminim, bu yıl içinde yayımlanacak” görüşlerini dile getirdi.

“ÜÇÜNCÜ ETAP KESİN DEĞİL”

Yeni düzenlemeyle direksiyon eğitimlerinin sayısının artırılmasının planlandığını kaydeden Gümüştaş, şöyle konuştu: “Direksiyon sınavlarının 2 ya da 3 aşamada yapılma ihtimali yüksek. Birinci etap, şu anda kullandığımız güzergâh. Bu güzergâhı geçen kişi, yeni düzenleme yürürlüğe girerse ikinci etaba geçecek. Bu nedir? Bizim kendi güzergâhımızda serbest güzergâh dediğimiz güzergâhta sınav yapılacak. Eğer üçüncü etap olursa gece etabında sınav yapılacak. Yani gece sürüşü yapılacak. Şu anda ilk 2 etap garanti. Üçüncü etap kesin değil. Yeni düzenlemenin bu yıl içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bizim amacımız şu, Milli Eğitim Bakanlığı ile iç içe, aynı çatı altında çalışmak ve bu işi en iyi şekilde yerine getirmek.”

“AYDIN, TÜRKİYE’NİN SAYILI İLLERİNDEN”

Kurban Bayramı’nı kutladılar Kurban Bayramı’nı kutladılar

Aydın’ın sürücü eğitiminin niteliği konusunda Türkiye’nin sayılı illerinden biri olduğunu ifade eden Gümüştaş, “Sürücü eğitimi konusunda Türkiye’nin sayılı illerinden birisiyiz. Gerçekten iyi bir eğitim veriliyor. Adayımız iyi öğrensin ve bileğinin hakkıyla geçsin istiyoruz. Bu anlamda dernek başkanı olarak Aydın’daki tüm kurs sahiplerine, mensuplarına teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi.

YENİ GÜZERGAH ARAYIŞI VAR

Aydın’da halihazırda direksiyon sınavlarının yapıldığı güzergâhı “kötünün iyisi” olarak nitelendiren Gümüştaş, “Biliyorsunuz bizim güzergahımızda akıllı kavşak, L park yeri olmak zorunda. Bir tek demiryolu geçidi olmayabilir deniyor. Aynı anda hepsini bulmak kolay değil. Milli Eğitim müdürlerimiz ve yöneticilerimizle 2 yıldır bu güzergâh için çalıştık. Şu anda yeni bir arayış içindeyiz. TOKİ evlerinin olduğu bölgeye tekrar bakıyoruz. Bulursak o bölgeye de geçebiliriz. Ancak bu konuda da Ulaşım Koordinasyon Merkezi kararı gerekli” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: HABER MERKEZİ