Dokuz Eylül Rotary Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Tiyanşan, bu toplantıda gençlerin birbirleri ile kaynaşmasını sağlamayı hedeflediklerini ve uzun dönem değişim öğrencileri ve ailelerinin Rotex olarak kulüp bünyesine katılmalarının imkanlarını konuştuklarını söyledi.

Dokuz Eylül Rotary Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Tiyanşan, bu tarz kahvaltı organizasyonlarının özellikle farklı organizasyonlarda çalışan Rotaryenler ile değişim programına katılan öğrenciler arasında iletişimi güçlendirdiğini söyledi.

Nazilli’de bilgi ve kültür şöleni Nazilli’de bilgi ve kültür şöleni

Amaç kültürler arası anlayış

İnteractların da Rotary’nin uluslararası değerini anlaması için bu toplantının güzel bir fırsat olduğunu düşündüklerini söyleyen Tiyanşan, “Gençlik Değişim Programları 1920’li yıllarda Avrupa kulüpleri arasında başlamış, II. Dünya Savaşı’yla kesilen programlar 1946’da yola devam etti. Uzun dönem GDP, 1972’de UR tarafından “kayda değer program” olarak kabul edildiğini de söylemek isterim. Günümüzde her yıl 80 ülkede 8 binden fazla öğrenciyi bu program kapsamında ziyaretler gerçekleştiriyor” dedi.

Gençler Değişir, Dünya Değişir

Uzun dönemli öğrenci değişim programlarının yaklaşık 11 ay süreli olduğunu, bir aile yanında kalarak ve bir okula devam ederek gerçekleştirilen programlar olduğunu hatırlatan Tiyanşan, ”Rotary son yıllarda gençlik değişim sistemini üniversite, yüksek lisans ve doktora bazında da çalışmalarını yapıyor” dedi.

Rotary Gençlik Değişim Programları’nın amacını da sıralayan Tiyanşan, “Bu amaçları kültürler arası anlayışı tesis etmek, uzlaşmazlıkların çözümüne destek olmak, Dünya barışına hizmet etmek, genç liderler yetiştirmek, ülkemizi tanıtmak ve başka ülkeleri tanımak olarak sıralayabiliriz” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Editör: ERDAL GÜNDÜZ