Bursalı, özür diledi Bursalı, özür diledi

Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Kıvanç Uğur'un haberine göre,  DP Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hüseyin Turgutanketlerde partisinin adının zikredilmeyerek, ‘diğer’ kategorisi içinde değerlendirilmesine tepki gösterdi.

Turgut, yaptığı açıklamada, “CNN Türk’te Aydın’daki seçim sürecine ilişkin saha anketlerine ilişkin ‘tahmin’ tablosu ekrana yansıtıldığında, Demokrat Parti, bırakın CHP ve AK Parti’ye alternatif 3. yol olmayı, Terör örgütü DEM partiden bile çok çok geride hatta ‘Diğerleri’ kısmında gizliden de olsa yok sayıldı! Neden? Hatırlar mısınız; Millet İttifakı bileşenlerinden biri olan Demokrat Partinin altılı masada yer almasını ‘Yüzde 1 bile oyu olmayan bir parti neden masada?’ diye afra-tafra yapanlar vardı. Oysa Millet İttifakı bir demokratik anlayış, hukuki erdem ve vizyon iddiasıyla masa etrafındaydı. Yani millet ittifakının meşruluk gerekçesi bu değerlerdi. Sonra ne oldu? Türkiye’nin umudu dağıtıldı? Peki hangi oyunla, tuzakla bu sonuca ulaşıldı? Biz söyleyelim: Erdoğan’ın ‘Türkiye CHP ve AK Parti arasında yarışıyor!’ tuzağına herkes düştü. Oysa yarış CHP ve AK Parti arasında değildi; yarış demokrasi ittifakı ile otoriteryan ittifak arasında idi. Maalesef bu tuzak görülemedi ve 14-28 Mayıs sonuçlarıyla Türkiye’nin en büyük umudu boşa çıkarıldı” ifadelerini kullandı.

“BU BİR TUZAK…”

“Şimdi aynı tuzağı Erdoğan ve müttefiki olan kanallar, Aydın üzerinde yürütüyor” diyen Turgut, şöyle devam etti: “Aydın’da seçim AK Parti ve CHP arasında geçecekmiş gibi yansıtılıyor. Üstelik CNN’deki tabloda ince bir ayar da vardı: Çerçioğlu CHP’den daha fazla oy alan biri olarak gösterilirken; Mustafa Savaş da AK Parti’den daha fazla oyu olan biri olarak gösteriliyordu. Oysa tüm Aydınlılar biliyor ve yaşıyor ki, Çerçioğlu yoruldu ve 15 yılda istenen vizyonu, performansı ortaya koyamadı. İki kişiden birinin Çerçioğlu’ndan memnun olduğunu göstermek ‘hileli anket’ değilse; en hafifinden Aydınlıyı töhmet altında bırakmaktır. Çünkü biz sokakta, evde iki kişiden birinin Çerçioğlu’nu savunduğunu, desteklediğini ne duyduk ne de gördük. Mustafa Savaş’ı AK Parti’den daha fazla oyu olan biri olarak göstermekse; hiç gerçekçi değil. Peki, buna rağmen Aydınlının gözünün içine baka baka ‘Ey Aydınlılar! Sizin yarınız Çerçioğlu’ndan memnunsunuz!..’ diye adeta politik hipnotizma seansı düzenleyenlerin gerçek amacı nedir? Bizce Çerçioğlu’nu bizzat önde gösteren iktidarın kendisidir!... Çünkü iktidar ‘iki seçenek var: Ya AK Parti ya da CHP’ diyerek hem kendi iktidarını güncelliyor; hem de kendisi ve CHP dışındaki 3. Yol olan partileri gözden uzak tutuyor. Kıymetsizleştiriyor. Bu bir tuzak. Sokak, vicdan, halk bambaşka konuşuyor. CHP ve AK Parti dışında arayışta. O nedenle 3. yol adayı partilerden Aydın’da en fazla saygı duyulan Demokrat Partiye ‘Diğerleri’ demek en hafifinden ‘Ezberletilmiş anketçilik’tir. Seçim günü gerçek ortaya çıktığında şu mesaj alınmış olacaktır: CHP de AK Parti de jübilesini yapmış partilerdir. Halk 3. yol iradesindedir. Demokrat Parti de bu yolun süvari efesidir.” 

Kaynak: HABER MERKEZİ