Aydın’a yapmış oldukları DSİ yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 21 yılda Aydın’da inşa ettiğimiz 42 sulama tesisi ile 591 bin 898 dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık.” dedi.

AYDIN’A 14 BARAJ, 13 GÖLET, 17 ADET YERALTI DEPOLAMA TESİSİ KAZANDIRDIK

Elverişli tarım arazileri, uygun iklim özellikleri ve çalışkan Aydınlıların emekleriyle can bulan bereketli toprakları, tarımsal üretim potansiyeli bakımından Türkiye'de ilk sıralarda yer alıyor. Aydın’da refah düzeyinin artması için son 21 yılda; 210 adet tesis ile 61 Milyar 186 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Aydın’da son 21 yılda 14 baraj, 13 gölet ile 17 adet yeraltı depolama tesisi inşa ettik ve böylece 597 milyon m³ su depolama hacmine ulaştık.” dedi.

Aydınlı vekilin paylaşımı olay oldu Aydınlı vekilin paylaşımı olay oldu

İNŞAATI DEVAM EDEN 4 BARAJ İLE AYDIN KALKINACAK

Aydınlı çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Aydın’ın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda 4 barajın yapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajların tamamlanması ile 6 bin 448 dekar tarımsal araziyi sulamaya açmayı ayrıca Kuşadası ile Söke ilçeleri başta olmak üzere Davutlar ve Güzelçamlı mahallelerini yıllık 20 milyon 750 bin metreküp içme kullanma suyu ile buluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

AYDIN’A MEMBA KALİTESİNDE İÇME SUYU

Diğer taraftan Aydın’da son 21 yılda tamamladığımız içme suyu tesisleri ile 594 bin 344 kişinin ihtiyacını karşılayacak olan, yıllık 72,60 milyon m³ içme suyu temin ediyoruz.

Ayrıca; Aydın’da taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 103 adet taşkın koruma tesisi ile Aydın şehir merkezi, 121 adet yerleşim yeri ve 169 bin 869 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 19 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz.” dedi.

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Aydın’da 8 adet iş tamamlanarak toplam 351 bin 142 bin dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldığına dikkat çeken Genel Müdür Mehmet Akif Balta, “Aydın’da 80 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.” dedi.

KENDİ ENERJİMİZİ KENDİMİZ ÜRETİYORUZ

Aydın’da son 21 yılda 6 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 264,09 GWh enerji üretimi sağlandığını ifade eden Genel Müdür Mehmet Akif Balta; “Kurulu gücü 89 MW olan bu tesisler sayesinde Milli Ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 388.212.300 TL katkı sunuyoruz.

31 Aralık 2023 tarihi itibariyle yaklaşık 92 bin 469 hanenin enerji ihtiyacını Aydın ilinde kurulu olan HES’lerle karşılıyoruz.” dedi.

Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Genel Müdür Mehmet Akif Balta; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Aydınlılardan, özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Kaynak: HABER BÜLTENİ