Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Kıvanç Uğur'un haberine göre; Aydın İl Millî Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelen Eğitim – İş üyeleri, yeni müfredatı protesto ederek, Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e tasdikname verdi.

Sendika adına açıklamalarda bulunan Eğitim-İş Aydın Şubesi Hukuk Özlük ve TİS Sekreteri İbrahim Ilgar, “İktidarın ‘Türkiye Yüzyılı’ etiketini, bulduğu her yere yapıştırdığı bir evrede tamamlanan 2023-2024 Eğitim-Öğretim dönemi, eğitimde birçok değişikliğin yaşanmasıyla son bulmuştur. Ne yazık ki bu değişiklikler, eğitimi ve eğitimin bileşenlerinin koşullarını iyileştiren değil daha da gerileten hamleler olarak tarihe geçmiştir. Eğitim sistemimizi yıllardır sistematik olarak gericileştiren, piyasacılaştıran, niteliksizleştiren iktidar, yakın zamanda “milli”sini yok ettiği milli eğitim sistemimizde bu kez “eğitimi” de parçalamaya başlamıştır” dedi.

Ilgar, sözlerini şöyle sürdürdü: “MEB’in dernek maskesi takmış tarikatlarla ve Diyanet ile imzaladığı protokoller, eğitimi daha da gericileştirirken çocuklarımızı daha da savunmasız bir duruma itmiştir. ÇEDES garabeti, bu dönemde en öne çıkan tehlike olmuştur. Proje kapsamında okullara imam, müezzin, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve Kuran kursu öğreticisi gönderilmesi, çocuklara birçok ilde cami temizliği, mezarlık temizliği yaptırılması gibi uygulamalar bu dönemde sıklıkla karşımıza çıkmıştır. Okul öncesi eğitimi özellikle zorunlu eğitim kapsamına almayan MEB, bu alanda Diyanet’in daha da aktif olmasına yol açmıştır. Diyanet’in Kur’an kursları, işlevinden koparılarak genel eğitim kurumları gibi lanse edilmiş, usulsüz etkinlikler düzenlenmesine zemin hazırlanmıştır. Din derslerinin zorunlu seçmeli dersler haline getirilmesi uygulamasının bu eğitim döneminde dozu artırılmış, ‘seçmeli’ kelimesi lafta bırakılmıştır.”

 “ATATÜRK VE CUMHURİYET KELİMELERİ KULLANILMIYOR”

İbrahim Ilgar, “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ adını taşıyan yeni müfredat, bizlerin ve ilerici kamuoyunun itirazlarına rağmen eğitimin belkemiğine yerleştirilmiştir. Dini derslerin artış gösterdiği, bilimsel derslerin geriletildiği, ülke tarihinin çarpıtılarak anlatıldığı, konu ve anlam sıralaması bile yanlış şekilde yapılan bu müfredat, bilimsellikten daha da uzak bir eğitimin başlangıç düğmesi olmuştur. Laik ve çağdaş eğitim iğdiş edilmiş, iktidarın sorgulamayan nesiller yaratma gayreti bu müfredatta vücut bulmuştur. Eğitim programına verilen “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adı dahi müfredatın nasıl bir düşünce yapısıyla hazırlandığını göstermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın adını Maarif Vekilliği diye değiştirmeyi önermeleri yakındır. Sabır telkinleri yapılan öğretim programları ortak metnine, ‘ahlak’ kelimesi 61 kez, ‘erdem’ kelimesi 46 kez kullanılırken, Atatürk, Cumhuriyet, demokrasi, yurttaşlık hiç kullanılmamıştır. Milli Mücadele altında Kurtuluş Savaşına yer verilmemiştir. Eğitim –  İş olarak diyoruz ki Işığa tutulduğunda, Atatürk’ün görülmediği Türk parasının sahte olduğu nasıl anlaşılıyorsa İçinde Atatürk’ün, Cumhuriyet’in, yurttaşlığın olmadığı müfredat da Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitim müfredatı olamaz, sahtedir!” görüşlerine yer verdi.

“TEDİRGİN EDEN DÜZENLEMELER…”

Bu dönemde de eğitimin niteliksiz hale gelmesinin başlıca nedeninin eğitim emekçisinin daha da değersizleştirilmeye çalışılması olduğunu savunan Ilgar, “Öğretmenin uzmanlığını hiçe sayan, eğitim emekçisinin işi kolay, koşulları da rahat gibi lanse eden, kendi yeterliliğine bakmadan öğretmenlerin alanında ne kadar uzman olduğunu tekrar tekrar ve subjektif yöntemlerle ölçmeye kalkan, öğretmeni geçinemeyeceği ücretlerle kötü koşullarda çalıştıran, ücretli ve sözleşmeli öğretmen ayıbını sürdüren, atadığı liyakatsiz yöneticiler eliyle eğitim emekçisine mobbing ve keyfi disiplin cezaları uygulayan zihniyet, toplumda eğitim emekçisine olan saygın bakışı erozyona uğratmıştır. Eğitim emekçisine şiddet olaylarında korkunç bir artış görülmüş, cinayetler yaşanmıştır. Yaşananlar sendika olarak ‘Öğretmene Saygı’ mitinglerimizin haklılığının acı bir ispatı olmuştur. Eğitimde bunca sorun varken, eğitim emekçileri yoksulluk sınırının altında yaşamaya çalışırken, okullar öğretmenler için güvenli bir yer olmaktan çıkmışken, okullara elini kolunu sallayarak girenler öğretmenlere saldırıda bulunurken; Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlik Meslek Kanunu ile yine eğitim çalışanlarını tedirgin eden düzenlemeler getirme gayretindeler” diye konuştu.

Saatçı, 24 saatlik Eğitim Maratonu'nu değerlendirdi Saatçı, 24 saatlik Eğitim Maratonu'nu değerlendirdi

“KABUL ETMİYORUZ”

“Öğretmenliği diploması geçersiz tek meslek haline getirecek bu kanunu kabul etmiyoruz” diyen Ilgar, “Üniversite eğitimini ve akademiyi yok sayan bu kanunu kabul etmiyoruz. AKP iktidarının kendi memurunu yaratma hayali olan bu kanunu kabul etmiyoruz. Öğretmenleri ünvanlarla ayrıştırmaya, eğitim barışını bozmaya devam eden bu kanunu kabul etmiyoruz. İdareye disiplin hükümleri üzerinden keyfi yetkiler verecek olan bu kanunu kabul etmiyoruz.

Eğitimcilere yönelik şiddete karşı caydırıcı önlemler içermeyen bu kanunu kabul etmiyoruz.

Başöğretmen unvanının tarihi ve manevi değerini yok sayan bu kanunu kabul etmiyoruz. Öğretmenin adı olan, fikri yok sayılan bu kanunu kabul etmiyoruz. Eğitim-İş olarak vurguluyoruz ki eğitimin geldiği bu hastalıklı halin tek reçetesi, Cumhuriyet’e yakışır şekilde laik, bilimsel, çağdaş, adil ve parasız eğitim sisteminin inşasıdır. Başöğretmenin eğitim neferleri, Eğitim-İş'li eğitim emekçileri olarak bu alandaki mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ediyor, ‘ bu böyle gitmez’ diyoruz. Göreve geldiği günden beri liyakatsiz atama ve görevlendirmeleri, laik ve bilimsel eğitime aykırı uygulamaları, cemaat ve tarikatları eğitim sistemine dâhil etmesi, eğitimde yarattığı eşitsizlik ortamı, içerisinde Cumhuriyet’in, Atatürk’ün olmadığı, bilimin yok sayıldığı çağ dışı müfredat dayatması ve mesleği itibarsızlaştıran Öğretmenlik Meslek Kanunu nedeniyle bakanlık görevini yapmak için yetersiz olduğundan Yusuf Tekin’e bu tasdiknameyi veriyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

Kaynak: HABER MERKEZİ