Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Filiz Özdemir'in haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı müfredat değişikliğine eğitim sendikalarından değerlendirmeler yapılıyor. Eğitim Sen Nazilli Temsilcisi Murat Katırcı yeni müfredatın eğitim camiasına danışılmadan hazırlandığını iddia etti. Yeni müfredatta ders kitaplarında sadeleştirme adı altında bilim, tarih, felsefe ve sanat derslerinin hedef alındığını savunan Katırcı “Ülkeyi ve gelecek nesilleri yakından ilgilendiren eğitim müfredatı gibi bir konuda, eğitim müfredatının siyasal ve ideolojik olarak iktidara yakın çevrelerin müdahalesiyle içerik olarak daha da geriye götürülmesi, bilime, laikliğe ve aydınlanma düşüncesine karşı adeta bayrak açılması söz konusudur” dedi.

Eski otogar alanı temizlendi, Başkan Yetişkin çalışmaları yerinde inceledi Eski otogar alanı temizlendi, Başkan Yetişkin çalışmaları yerinde inceledi

“TÜRK- İSLAM SENTEZİ BENİMSENMİŞ”

Murat Katırcı yeni müfredatta bazı derslerde ünite ve kazanım sayılarının azaltılarak ‘tek din, tek mezhep ve tek kimlik’ üzerinden ağırlıklı olarak hem ‘dini’, hem de ‘milli ve manevi’ öğeler ve referanslarla donatılmış bir müfredat taslağı hazırlandığını öne sürerken Müfredat taslağında Türkiye’de yaşayan farklı kimlikler, inançlar ve kültürler genellikle ya hiç görünmez kılınmış ya da ‘karşı tarafta’ gösterilmiştir. Eğitim müfredatında 12 Eylül darbecilerinin izinden gidilerek Türk-İslam sentezinin benimsenmiş olması ve ‘tek din, tek mezhep’ yaklaşımının daha da belirgin hale getirilmiş olması dikkat çekicidir” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ