Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Kıvanç Uğur'un haberine göre,  Türkiye’nin en geniş Atatürk fotoğrafları koleksiyonuna sahip Hanri Benazus, 94 yaşında yaşamını yitirdi. 9 Ekim 1937 tarihinde, 7 yaşındayken Germencik Ortaklar’da Ege Manevraları için Aydın’a gelen Mustafa Kemal Atatürk’le tanışan Benazus, o günün ardından yaşamını Atatürk’ü anlatmaya adadı. Atatürk’ün 20 bin adet fotoğrafını içeren büyük bir koleksiyon oluşturan Benazus, geçtiğimiz yıllarda Aydın’ın Efeler ve Germencik ilçelerinde düzenlenen etkinliklere de katılmıştı.

11 YAŞINA KADAR AYDIN’DA YAŞADI

Efeler Belediyesi, Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Araştırmacı – Yazar Hanri Benazus’un arşivinde yer alan, Atatürk’ün ender bulunan fotoğraflarını 8 Eylül 2021 tarihinde vatandaşlarla buluşturmuştu. Millî Aydın Bankası’ndaki etkinliğe katılarak bir konuşma yapan Benazus, “Bu fotoğraflar için bir ömür sarf ettim. Atatürk için helal olsun. Bir tek gayem vardı, bunu topluma mâl etmek. Zamanında bu koleksiyon için bana milyonlarca dolar teklif edildi ama asla kabul etmedim. Çünkü bu koleksiyon hepimizin. 11 yaşıma kadar Ortaklar’da yaşadım. Bu nedenle biraz da hemşehrinizim” demişti. Ünlü koleksiyoncu, etkinliği düzenleyen Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’a teşekkürlerini sunmuştu.

Benazus, geçtiğimiz yıl ise Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş’in daveti üzerine çocukluğunun geçtiği Ortaklar’a gelerek tren garı, tarihi zeytinyağı fabrikası ve incir tesisini gezmişti.

“BENİM ONA TÜRKLÜK BORCUM VAR” DEMİŞTİ

Bu ziyaretiyle anılarda yolculuğa çıkan Benazus, şu açıklamayı yapmıştı:

Söke’de Tarihi Efes Sineması küllerinden yeniden doğdu Söke’de Tarihi Efes Sineması küllerinden yeniden doğdu

“Beni mutlu eden, beni ben yapan hatıralarıyla iki büyük yer var. Bir tanesi tren istasyonu bir tanesi de incir kooperatifi. İstasyon benim Atatürk’le buluşmam, benim hayatımın dönüm noktası, diğeri de çocukluğumun geçtiği incir kooperatifi. Atatürk’ün çocuk sevdası bilinen bir şey. Ben babamın yanından kaçtım onun yanına geldim. O zaman kıvırcık saçlarımla oynadı trene bindirdi. Ona getirilen leblebilerini aşırdım. Onun bende bıraktığı hayat izleri çok önemli, Atatürk'e borcum bitmez. Leblebilerini yedim diye ‘Bana sen kimsin?’ diye sormadı. Bana o gün Türklüğün ne olduğunu anlattı. ‘Ne mutlu Türküm diyene’ demenin ne anlama geldiğini ben o gün çocuk yaşımda öğrendim. Onun için benim ona Türklük borcum var. 93 yaşındayım. Daha bir zerresini ödeyebildiğimi ben kabul etmiyorum.”

SON ZİYARETİNİ AĞUSTOS’TA YAPMIŞTI

Benazus, son olarak, geçtiğimiz Ağustos’ta Ortaklar’ı ziyaret ederek, Germencik Belediyesi’nce Atatürk Caddesi’nde oluşturulan Atatürk Köşesi’ni ve Ortaklar Tren İstasyonu’nu ziyaret etmişti.

Kaynak: KIVANÇ UĞUR