Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Kıvanç Uğur'un haberine göre, Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren düzenlemeyle lokanta, kafe, pastane gibi işletmelerde imal edilen veya bu işletmelerin dışarıdan temin ettiği gıda maddelerinin satışında uygulanan KDV oranı, yüzde 8'den yüzde 10'a çıkarıldı. Bu oran, alkollü içecekler için ise yüzde 18'den yüzde 20'ye yükseltildi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Aydın Lokantacılar Odası Başkanı Ali Ongan, “Temel gıdada, mesela ette kasaptan et aldığımızda KDV’yi yüzde 1’den kesiyor. Manavdan meyve sebze aldığımızda yine aynı şekilde. Lokantacılar, bunu işliyor, pişiriyor, sunuyor, kaldırıp, yıkıyor. Bunun sonucunda fişi keserken yüzde 10’dan çıkıyor KDV’yi. Biliyorsunuz, genel seçimlerden önce biz bunu çok dile getirdik. Hükümetin böyle bir çalışması olduğunu söylemişlerdi ama tam tersi oldu” dedi.

“İSTER İSTEMEZ FİYATLARA YANSIYACAK”

Efeler'den anne adaylarına doğuma hazırlık eğitimi Efeler'den anne adaylarına doğuma hazırlık eğitimi

Esnafın sesini duyanın olmadığını savunan Ongan, “Biz indirim beklerken zamla karşılaştık. Yüzde 8’i yüzde 4 yapalım ki, biraz rahatlama olsun. Sonuçta elbette ki vergi vereceğiz. Türkiye genelindeki işletmeler indirim beklerken zam oldu. KDV artışı ister istemez fiyatlara yansıyacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ