Doğanın ve çevrenin korunmasına büyük önem veren Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel öncülüğünde sürdürülen "Sıfır Atık Projesi" bilinçlendirme çalışmaları ile sürüyor. Mahalleleri ziyaret eden Kuşadası Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü çalışanları, bir yandan vatandaşları geri dönüşüm ve sıfır atık konusunda bilgilendirirken bir yandan da uygulamalı atölye çalışmaları gerçekleştiriyor.

Projesi TÜBİTAK'ta kabul gördü Projesi TÜBİTAK'ta kabul gördü

Kuşadası Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, çalışma kapsamında ilk olarak Kirazlı Mahallesi sakinleri ile bir araya gelerek “Atma, Dönüştür” sloganıyla Cam Dönüştürme Atölyesi düzenledi. Kadın ve çocukların katılımının yoğun olduğu atölye çalışmasında mahalle sakinleri, kendilerine verilen boya ve pulları kullanarak evlerinden getirdikleri atık camları dekoratif objelere dönüştürdü. Renkli görüntülere sahne olan etkinlikte aynı zamanda İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü personeli Ayşe Özoğul tarafından sıfır atık, geri dönüşüm ve atıkların ayrıştırılmasının önemi hakkında bilgilendirme yapıldı.

Başkan Ömer Günel, gün geçtikçe artan atık probleminin sadece çevreyi değil toplumu ve bireyleri de olumsuz etkilediğine değinerek “Gelecekte refah seviyesi yüksek ve yaşanabilir kentler sıfır atık üreten kentler olacak. Kuşadası Belediyesi olarak ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında geliştirdiğimiz projelerle kentimizi yüksek refah seviyesine sahip bir yer haline getirme çabası içindeyiz. Geri dönüşüm konusunda her birey üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmek zorundadır. Yakın zamanda Davutlar Mahallesi’nde açtığımız Atık Getirme Merkezi’nin ardından ekiplerimiz mahalle sakinlerine yönelik sıfır atık bilinçlendirme çalışmalarına da başladı. Kuşadası Belediyesi olarak sürdürülebilir geri dönüşüm çalışmalarını çok önemsiyoruz ve bu konuda çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi. (HABER MERKEZİ9
 

Editör: ERDAL GÜNDÜZ