Kuşadası Sokak Festivali, bu yıl bölgeye has yöresel lezzetlerin yanı sıra deprem bölgesinin zengin gastronomi kültürünü de kente taşıyacak. Kuşadası’nın farklı noktalarında kurulacak lezzet noktaları için yapılacak bilet satışlarından elde edilecek gelir ise depremzedelere aktarılacak.

Türkiye'nin “sokak” konsepti ile düzenlenen ilk festivali olan Kuşadası Sokak Festivalinin ikincisi için geri sayım başladı. Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) iş birliğinde, Ayhan Sicimoğlu’nun danışmanlığında düzenlenecek olan Kuşadası Sokak Festivali, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da "Lezzet Sokakta", "Eğlence Sokakta", "Müzik Sokakta" ve "Sanat Sokakta" başlıklarında gerçekleşecek. 3 günlük dopdolu bir programla alanında tanınmış sokak müzisyenlerini, aşçıları, şefleri, sanatçıları ve dansçıları ağırlayacak olan Kuşadası Sokak Festivali, kente büyük bir coşku ve renk katacak.

Kuşadası Sokak Festivali, 28 Temmuz Cuma günü bir kortej yürüyüşü ile başlayacak. Yürüyüşün ardından İsmail Cem Dostluk ve Barış Meydanı’nda sevilen müzik grubu KÖFN şarkılarını festival katılımcıları için seslendirecek. Festival kapsamında 29 Temmuz Cumartesi gecesi ise yine İsmail Cem Dostluk ve Barış Meydanı’nda Türkiye’nin en başarılı tenorlarından Murat Karahan, Efe Kışlalı ve Hakan Aysev, “3 Tenor” isimli bir konserle sahne alacak.

11 NOKTADA LEZZET NOKTALARI

Kuşadası Sokak Festivali kapsamında kentin 11 turistik noktasında lezzet durakları kurulacak. Her bir lezzet noktasında Ege ve Kuşadası mutfağına has lezzetlerin yanı sıra 6 Şubat’ta yaşanan büyük deprem faciasından etkilenen 11 kentin yöresel yemekleri ikram edilecek.  Festival katılımcıları, alacakları biletler ile Adnan Menderes Üniversitesi Gastronomi Bölümü ve Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği’nin danışmanlığında hazırlanan lezzet turlarına katılarak yemekleri tadabilecek. Lezzet noktaları için yapılacak bilet satışlarından elde edilecek gelir, deprem bölgesinde seçilecek bir aşevine destek olarak aktarılacak. Festival boyunca gerçekleşecek tadım ve atölyelerde plastik servis gereçleri yerine ahşap çatal kaşık seti ve karton servis kâseleri kullanılacak.

TÜM SOKAKLAR FESTİVAL ALANI OLACAK

KUFAD, Filipinler'de ağırlandı KUFAD, Filipinler'de ağırlandı

Festival boyunca Kuşadası'nın 7 farklı noktasında kurulacak sahnelerde sokak müzisyenleri dönüşümlü olarak performans sergileyecek. Festival süresince Samos Müzik ve Dans Grubu, Rumeli Bandosu, Kuşadası Roman Bandosu, Aslıhan Parlak, Ege Kabalak Modern Meczup, Melih Gezmen, Vortex Musicus ve Mete Çiftçi müzik severlerle buluşacak. Festival kapsamında ayrıca atölyeler, pandomim, dans, akrobasi, uçan canlı heykel gösterileri, ayna şovları, interaktif grafity performansları ile resim ve fotoğraf sergileri gibi pek çok etkinlik gerçekleşecek. Festivalin son günü olan 29 Temmuz Pazar günü ise 4 tonluk dev kazanda aşure pişirilerek katılımcılara ikram edilecek.

BAŞKAN ÖMER GÜNEL:

“HERKESİ SOKAK FESTİVALİ’NE BEKLİYORUZ”

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, bu yıl 28-30 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Sokak Festivali’nin kente 3 gün boyunca büyük bir coşku ve tat katacağını belirterek şöyle dedi: “Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlediğimiz Sokak Festivalimizle ilgili çok olumlu geri dönüşler aldık. Geleneksel hale getirme hedefi ile başladığımız bu organizasyonun ikincisini düzenleyecek olmanın heyecanı içerisindeyiz. KUSAV ile iş birliği içerisinde, Sayın Ayhan Sicimoğlu’nun değerli deneyimleri ışığında bu yıl bir kez daha kentimizle buluşturacağımız Sokak Festivali ile kültür, sanat, eğlence ve gastronomi tutkunlarını ağırlayacağız. Ziyaretçilerimiz bir yandan Ege ve Kuşadası mutfağının lezzetli yemeklerini tadarken bir yandan da 6 Şubat’ta yaşanan büyük deprem faciasından etkilenen 11 kentimizin yemeklerini deneme fırsatı elde edecek. Lezzet noktaları için yapılacak bilet satışlarından elde edilecek gelir ise deprem bölgesinde bir aşevine destek olarak aktarılacak. Ayrıca merkezi noktalarda gerçekleşecek sokak müziği performansları, gösteriler ve konserler eşliğinde kentimizin doğal ve tarihi güzelliklerini görecekler. Oldukça verimli bir turizm sezonu geçirdiğimiz bu süreçte Sokak Festivali’nin kentimizin enerjisini yükselteceğine ve tüm katılımcıların Kuşadası’ndan çok güzel anılarla ayrılacağına inanıyor, herkesi festivalimize bekliyoruz.” HABER MERKEZİ

Editör: SERDAR ŞENOL