Bakan Göktaş:“1 milyar 21 milyon lira Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemesini hesaplara yatırdık” Bakan Göktaş:“1 milyar 21 milyon lira Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemesini hesaplara yatırdık”

Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Filiz Özdemir'in haberine göre; Haziran ayı enflasyon rakamının yüzde 1,64 olarak açıklanmasıyla birlikte kamu görevlileri ve emeklilerinin Temmuz ayında alacağı maaş artışları belli oldu. Haziran ayı verilerine göre 6 aylık enflasyon yüzde 24,73 ve yıllık enflasyon yüzde 71,60 olarak gerçekleşti. Bu veriler çerçevesinde, enflasyon farkı yüzde 8,46 ve kamu görevlilerinin alacağı zam oranı yüzde 19,31 oldu. Maaş artışlarının ardından en düşük kamu görevlisi maaşı 30.560 ₺’den 36.460 ₺’ye,

en düşük kamu görevlisi emekli aylığı 14.740 ₺’den 17.585 ₺’ye yükseldi.

ENFLASYON ARTIŞINA DİKKAT ÇEKTİ

Memur- Sen Aydın İl Başkanı Fatih Taşpınar emekçilerin ücretlerine uygulanan tedbirlerin ücretleri baskılarken piyasa fiyatlarındaki artışların sürdüğüne dikkat çekti. Elektriğe yüzde 38 zam geldiğini, kira artış oranındaki yüzde 25’lik sınırlamanın kalktığını hatırlatan Taşpınar “Maaşlara 6 ayda bir, ürünlere ise hemen hemen her ay artış yapılmaktadır. Enflasyon baskılanmadığı, fiyat artışları durmadığı müddetçe ücret artışları erimeye, emekçi kaybetmeye ve gelir dağılımındaki adaletsizlik büyümeye devam edecek. Emekçinin ücreti enflasyonu artıyor söyleminden vazgeçilmelidir. Bu noktada yapılacak düzenlemeler adil olmalı, sonuç emekçiyi korumalı, gelir dağılımında adaleti sağlamalıdır” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ