Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Filiz Özdemir'in haberine göre, Nazilli Belediye Başkanı Ertuğrul Tetik makam odasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda 2 buçuk aylık görev süresi boyunca yapılan icraatları anlatan Tetik akıllardaki sorulara yanıt verdi. İlk iş olarak belediyenin mali tablosunu çıkardıklarını ifade eden Tetik belediyenin gelirlerini artırmak için kirada verilen gayrimenkullerin çok düşük bedellerle kiralandıklarını, bazı kira alacaklarının alınamadığını belirterek “Bunların hepsini yeniden ihaleye çıkıyoruz. Şunlar bile eğer ihaleleri göreceksiniz sonuçlandığında belediyeye ciddi bir gelir olacak. Belediyeden alacağı olanlarla protokoller yaptık. Esnaf bizden önceki yönetimden alacaklarını alamadığı için mal vermek bile istemiyor. Bundan sonra ödeyeceğim ve çoğu alımı ihaleli yapacağım. Doğrudan alımları da yaparken bu zor günde yanımda olanları unutmayacağım. İnanın bir buçuk yıla kadar her şey yoluna girecek” dedi.

“PERSONEL EKSİĞİMİZ VAR”

Belediyenin Temizlik İşleri ve Park Bahçe Müdürlüğü’nün personel yetersizliğine rağmen önemli işler yaptığını vurgulayan Başkan Tetik “Merkez dışında 63 mahallenin tüm mezarlıkları bayrama hazırlanıp ot biçimi ve temizliği yapıldı. Biz göreve gelir gelmez 100 elemanımız geri çekildi. Buradan yetkililerimize sesleniyorum. Ben Nazilli'ye hizmet edeceğim. Hizmet ederken elamana ihtiyacım var. Şirket üzerinden de eleman alamıyorum çünkü elaman oranı yüzde 49'u geçtiği zaman alım yapamazsınız. Kamu zararı yazıyor. Göreve geldikten sonra bir kişi bile alamadım” şeklinde konuştu.

BELEDİYE İŞTİRAKLERİ

Başkan Tetik göreve geldiğinde zarar eden belediye iştirakleri Hangar Kafe ve Menderes Restaurant’ı yaptığı düzenlemelerle kara geçirdiğini ifade etti. Tetik Çapahasan Mahallesi'nde 50 yıllık imar sorununu çözdük. İmar çözülünce doğalgaz geldi. Enerya ile anlaştık. Aydın Büyükşehir Belediyesi ile ortak çok güzel işler yapacağız. Sümer Mahallesi'nde 70 yıldır yapılmayan altyapıyı

yapıyoruz. Nazilli'nin çehresi değişecek. Nazilli'de otopark ve trafik sorunu olan yerlerde çalışmalar yapacağız. Başıboş sokak köpekleri sorunuyla ilgili Nazilli'de tespit ettiğimiz 5 bin köpek var. Bu hayvanların kısırlaştırmasını yapacağız.Trafik konusunda ise tek yön uygulamasına geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

NAİM ATMACA’NIN İSTİFASI

Başkan Tetik basın toplantısında tartışmalı konulardan olan NAZBEL’E CHP ilçe eski başkanı Naim Atmaca’nın atanmasından sonra İlçe Başkanı Aslı Ökmen’in istifa etmesine ilişkin soruyu yanıtladı. Göreve geldiğinde 9 kişilik NAZBEL yönetimini 3 kişiye düşürdüğünü aktaran Tetik “NAZBEL'den belediye başkanına verilen 80 bin lira maaşı ben almıyorum. Bana etik gelmiyor. Mali tabloyu düzeltmesi için finansçı bulduk. Naim Atmaca’yı kendi insiyatifimle atadım ama ortaya çıkan tartışmalardan sonra kendisi istifa etti. Halihazırda Aslı Hanım’la da herhangi bir sorunumuz yok” dedi.

BELEDİYENİN BORCU 480 MİLYON LİRA

Başkan Tetik, konuşmasında en çok merak edilen konulardan olan belediyenin ve iştiraklerinin borçlarını da açıkladı. Belediyenin 355 milyon borcu olduğunu belirten Tetik “NAZBEL şirketinde şu an itibariyle borcumuz güncel SGK ve Vergi Dairesi borcu 110 milyon lira. NAZGEM'in toplam borcu ise kirası maaş ödemeleri ile birlikte 10 milyon da orada var. Toplamda 480 milyon borcumuz var. Ödediğimiz de 20 milyon desek 500 milyon borcumuz var. Devletten bana ayda gelen para 20 milyon lira. Maaş ödemeleri 33-34 milyon lira. Ay başladığında para bulmaya çalışıyorum. Biz göreve geldikten sonra 4-5 arkadaşımız işten çıktı” dedi.

NAZİLLİSPOR’A DESTEK KONUSU

Toplantıda NAzillispor’a ilişkin soruları da yanıtlayan Tetik profesyonel futbol kulüplerine yardım yapmanın yasaya aykırı olduğuna değindi. Kulübün şirketleşmesinden sonra tesisleri geri almaları gerektiğini ifade eden Tetik “Biz hukuk devletinin gereğini yaptığımızda feveran ediliyor anlayamıyorum. Nazillspor tesisleri yapıldığında kulüp bir dernekti. Nazillispor'a 2023 yılında ödeme 10 milyon lira. 2024 yılında enflasyon farkı koyarsak 20 milyon olur. Sadece bankadan geçen nakdi yardımlar bunlar. Tesisleri vermekle bitmiyor, faturalar, saha ücretleri, yiyecek, içecek ücretleri toplamda 6 milyon lira verilmiş. Diğer amatör kulüplere de1 buçuk milyon civarı yardımlar yapılmış. Topladığmızda yılda 30 milyon yapıyor. Ben yılda 30 milyon lira ile çok şey yaparım. Hem verme hakkım yok hem de çok iş yaparız. Ama Nazillispor'u

Aydın’da Tepeli Pelikanlar korunuyor: 117 çift pelikan yuva yaptı Aydın’da Tepeli Pelikanlar korunuyor: 117 çift pelikan yuva yaptı

kurtarmak lazım. Şöyle bir teklif yaptım, önderi ben olayım iş adamlarını dolaşalım. Nazillispor bizim olsun yaşatalım” dedi. 

Kaynak: HABER MERKEZİ