Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Filiz Özdemir'in haberine göre,  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin Nazilli Belediye Başkan Adayı olarak açıklanan Diş Hekimi Gamze Yolcu Metin’in adaylığına örgütten ve kamuoyundan itirazlar yükseliyor. Metin’in aday adaylık başvurusu yapmamış olması, 13 Nisan 2023 tarihinde partiye üye olması sebebiyle tüzük gereği belediye başkan adayının en az bir yıldır üye olmasını gerektiren maddesine aykırı olması ve kamuoyunda yeterince tanınmıyor olması Metin’in adaylığının sorgulanmasına sebep oluyor. Sabah saatlerinde CHP’nin Nazilli belediye başkan aday adaylarından olan Güler Kurudere Akbaş yaptığı açıklamada Metin’in adaylığının demokratik olmadığını savunarak genel merkeze kararın gözden geçirilmesi için çağrıda bulundu.

“AYRIŞMA DEĞİL BİRLEŞME ZAMANI”

Öte yandan uzun süredir örgütle sorunlar yaşadığı bilinen CHP Aydın milletvekili Süleyman Bülbül bir ilke imza atarak parti binasında basın toplantısı yaptı. Örgütün yeni başkanı Sema Aslıhan Öktem’e “hayırlı olsun” ziyaretinde bulunan Bülbül yerel seçime ilişkin olarak kritik açıklamalarda bulunurken basın mensuplarının Metin’in adaylığına yönelik sorularına yanıt verdi. Bülbül “İnanıyorum ki gerek milletvekilleri olarak gerekse örgüt olarak adayımıza gerekli desteği vereceğiz. Bu destek ile yıllar sonra Nazilli Belediyesi’nde altı ok bayrağı dalgalanacak. Son anketlere göre CHP Nazilli’de çok şanslı. Bunu sağlamak birlik beraberlik içinde olmakla mümkün. Genel merkezin verdiği talimatlar doğrultusunda milletvekilleri de örgütler de görevini yapacak. İlçe belediyesini ve büyükşehir belediyesini almak için elimizi taşın altına koyacağız. Kavga zamanı değil birleşme zamanı. Eksiklerimizi biliyoruz ama CHP’nin bayrağını nasıl belediyeye dikeceğimizi de biliyoruz. Çok zorlu bir süreç geçecek. Adayımızın etrafında kenetleneceğiz. Çalışmalarımızı tüm Nazilli’ye yayacağız” dedi.

ELEŞTİRİLERE YANIT VERDİ

Nazilli’de belediye meclis üyesi adayları belirlendi Nazilli’de belediye meclis üyesi adayları belirlendi

CHP’li Bülbül açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Nazilli belediye başkan adayı Gamze Yolcu Metin’in parti üyeliğinde bir yılı doldurmamış olmasına rağmen tüzüğe aykırı olarak neden aday yapıldığının sorulması üzerine Süleyman Bülbül “Gamze Hanım 28. Dönem 6. sıra milletvekili adayı olmuş bir kardeşimiz. PM’nin adaylaştırmak istediği bir isim varsa bazı istisnalar uygulanabilir. Başvuru yapmayanlar aday olamaz diye bir şey yoktur. Bu itirazlar hukuken geçersizdir” şeklinde konuştu. Metin’in adaylığına itiraz eden Güler Kurudere Akbaş’ın açıklamalarının sorulması üzerine Bülbül “Güler Hanım’la görüştüm. Herhangi bir sıkıntı yok. Bunları sevgiyle aşacağız. CHP demokratik bir partidir. Ama bunları tartışmanın yeri burası değildir. Eylül ayında yapacağımız tüzük kurultayıdır. Orada daha demokratik bir tüzük yapacağız” şeklinde konuştu. Süleyman Bülbül açıklamasının sonunda “Size söz veriyorum. AKP’nin adayı kim olursa olsun Nazilli’yi de alacağız. Hodri Meydan diyoruz” ifadelerini kullandı. FİLİZ ÖZDEMİR

Kaynak: FİLİZ ÖZDEMİR