Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Filiz Özdemir'in haberine göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin açılışının 104. Yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Nazilli’de coşkuyla kutlandı. Kutlamalar sabah saatlerinde İstasyon Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunma töreniyle başladı. Törene Nazilli İlçe Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Belediye Başkanı Dr.Ertuğrul Tetik, Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz, Nazilli 1. Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Menduh Yalvaç, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Refik Özsoy, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Şimşek, şube müdürleri, kurum amirleri, siyasi partilerin, meslek odalarının ve STK’ların temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelengi Atatürk Anıtı’na sunuldu.

“ÇOCUKLAR MİLLETİN GELECEĞİDİR”

Kutlamalar çelenk sunma törenin ardından Sümerpark Rekreasyon alanında devam etti. Günün anlama ve önemini belirten bir konuşma yapan Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Şimşek, konuşmasında şunları söyledi: “23 Nisan 1920, Türk milletinin milli iradeyi her türlü gücün üstünde tuttuğunun ilanıdır.1919’da Samsun’da başlayan aziz milletimizin kurtuluş mücadelesi, Millî iradenin temsil edildiği 23 Nisan 1920 günü, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasıyla zafere ulaşmıştır. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanı ile sonuçlanmıştır. ‘Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesi etrafında bütünleşen milletimiz, istiklalimizin ve istikbalimizin güvencesi olmuştur. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu güvenin ve sevginin ifadesi olarak, bu günü çocuklara bayram olarak armağan etmiştir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Dünyada çocuklara armağan edilmiş tek bayramdır. Bu duygularla, bizlere bu büyük gururun yaşatan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Milli Mücadelemizin tüm kahramanlarını ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Bayramınız kutlu olsun” dedi.

ÖDÜLLERİNİ ALDILAR

Başkan Taşpınar’dan yetki açıklaması Başkan Taşpınar’dan yetki açıklaması

İsmail Şimşek’in konuşmasının ardından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı temalı okullar arası düzenlenen kompozisyon, resim ve şiir yarışmalarında ve İlçe genelinde düzenlenen ilkokul ve ortaokullar arası bilgi yarışmasından derece alan öğrencilere madalyaları protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Tören öğrencilerin ve yabancı folklor ekiplerinin sunduğu gösterilerle sona erdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ