Denizin tadını Millî Park’ta çıkardılar Denizin tadını Millî Park’ta çıkardılar

Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Filiz Özdemir'in haberine göre, Nazilli İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Dünya Obozite Günü etkinlikleri kapsamında, ‘Sağlıklı beslen, hareket et, oboziteden korun’ temalı yürüyüş gerçekleştirildi. Nazilli Lisesi’nde başlayan programa İlçe Sağlık Müdürü Şule Akbaş, Nazilli Belediye Başkan vekili Esin Ülkü Beyazıt, Nazilli Cumhuriyet Başsavcı vekili Osman Altıntaş, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İhsan Çatma, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Nazilli İlçe Sağlık Müdürü Dr. Şule Akbaş yaptı.

SAĞLIKLI BESLENME VE EGZERSİZİN ÖNEMİNİ VURGULADI

Şule Akbaş, obezitenin “Vücutta sağlığı bozacak ölçüde anormal veya aşırı yağ birikmesi” olarak tanımlandığını belirterek Dünya Obezite Federasyonu’nun 2023 yılı raporunda 2020 yılında yaklaşık 1 milyar kişinin obeziteyle yaşadığını hatırlattı. Akbaş şunları söyledi: “Sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenmenin yanı sıra aktif bir yaşam için arttırılmış fiziksel aktivite düzeyine dayalıdır. Besin gruplarında yer alan besinlerden sağlıklı seçim yapılabilmesi için bireyin sağlık ve hastalık durumu, yaş ve cinsiyeti, fiziksel aktivite ve fizyolojik durumuna göre; besinlerin yapısal özellikleri, posa, yağ, tuz ve şeker içerikleri dikkate alınarak seçimler yapılmalıdır. Obezitenin tedavisinde ise tıbbi beslenme, egzersiz, davranış değişikliği, ilaç ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Fazla kilolu ve obez bireyler, beslenme ile ilgili konularda doğru bilgi edinmek ve diyet tedavisi almak için İlçe Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Sağlıklı Hayat Merkezlerinde verilen beslenme ve obezite danışmanlığı hizmetinden yararlanabilir.”

ÖNCE ISINDILAR SONRA YÜRÜDÜLER

Şule Akbaş’ın konuşmasının ardından Nazilli Lisesi beden öğretmeni Gülşah Arda tarafından katılımcılara yürüyüş öncesi ısınma hareketleri yaptırıldı. Daha sonra protokol ve öğrenciler ellerinde harekette dikkat çeken dövizlerle yürüyüşe başladı. Nazilli Lisesi’nden başlayan yürüyüş Sağlık caddesi –Şehit Bülent Taşkıran Bulvarı, Yıldıztepe Mahallesi 61 sokak, Aydoğdu Mahallesi Salı Pazarı, Nazmık Kemal Caddesi, Ordu Caddesi, Sağlık caddesi ve son olarak yürüyüşün başladığı Nazilli Lisesi önünde yaklaşık 10 km sonunda son buldu. 

Editör: Haber Merkezi