Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Kıvanç Uğur'un haberine göre,  Henüz 13 aylıkken SMA tip – 2 kas hastalığı tanısı konan 7 buçuk yaşındaki Çağla Deniz Tunç’un ailesi, çocuklarının tedavisi için Valilik onayıyla yardım kampanyası başlattı. Çağla Deniz’in babası Alpaslan Tunç ve annesi Sevtap Aksoy Tunç’un gerçekleştirdiği çalışmaları halası Elif Tunç da etkin destek veriyor.

Tedavisi için bir milyon 870 bin dolara gereksinim olduğunu söyleyen Elif Tunç, “Kampanyamıza hayırseverlerden ve kamuoyundan destek bekliyoruz” dedi.

Yeğeninin hastalığının öyküsünü ve gerçekleştirdikleri çalışmaları Yeni Kıroba’ya anlatan Elif Tunç, “Çağla, SMA tip – 2 kas hastası. Kendisi 2016 doğumlu. 13 aylıkken teşhis kondu. İkizi var. İzmir’de yaşıyorlardı öncesinde, şimdi Kuşadası’ndalar. İkizi Damla’da herhangi bir sıkıntı yok. 13 aylıkken Damla yürüyor. Çağla, emeklememeye bile başladı. Biz şüphelendik. Ege Üniversitesi Hastanesi’nde bu tanı kondu. Çağla, 27 Ekim 2016 doğumlu. Şu anda 7 buçuk yaşında. 8 yaşını doldurmadan bu gen tedavisini alması gerekiyor. Dubai’deki gen tedavisi, bunu karşılayabileceğini söyledi. Diğer ülkeler 3 yaşına kadar bu tedaviyi veriyor. Çağla, 3 buçuk senedir Ege Üniversitesi’nde her 4 ayda bir ilaç tedavisi alıyor” dedi.

TEKERLEKLİ SANDALYEYE MAHKÛM

Çağla Deniz Tunç’un hastalığı nedeniyle yürüyemediğini, tekerlekli sandalyeye mahkûm bir hayat sürdüğünü aktaran Tunç, şöyle konuştu: “İkizi koşuyor, oynuyor. Merdiven çıkamadığı için İzmir’den Kuşadası’nda müstakil bir eve taşınmak zorunda kaldılar. Biz de Aralık ayı sonunda, Ocak ayının başında Valilik izinli bağış kampanyamıza başladık. Milli Eğitim’den izinler aldık. Bağış kampanyasına başladık. Sosyal medya hesapları açtık. Bir reklam bütçesi oluşturuldu. Benim abim Kuşadası’nda esnaf, anneleri çalışmıyor. Bu reklam bütçesini kendi imkânlarımızla oluşturduk. İzmir ve Kuşadası’nda bu kampanyayı başlattık. Belli kermesler düzenledik. İftar yemekleri verdik. Kuşadası Aşçılar Derneği’yle etkinliğimiz oldu. Ben 2 haftadır Söke ve Kuşadası’ndaki alışveriş merkezlerinde stant açıyorum. Çağla’yı oradaki kişilere anlatmaya çalışıyorum. İnstagramda canlı yayınlar yaparak bağışlar topluyoruz. Bütün operatörlerden SMS açtırdık. Bu şekilde kampanya yüzde 29’u buldu.”

TEDAVİ İÇİN SON 6 AYI KALDI

Şahin: “Yasa çıksa da ötenazi yapmayacağız” Şahin: “Yasa çıksa da ötenazi yapmayacağız”

Çağla’nın tedavisi için bir milyon 870 bin dolara ihtiyaç olduğunu dile getiren Tunç, “Şu anda yurtdışı hesapları da açıldı. Yüzde 75’e gelmemiz gerekiyor. O zaman ‘Bir insan bir Euro’ uygulaması’ var. SMA hastalarını devralıyor ve Avrupa’da tamamlıyor. 4 ayda yüzde 29’a çok zor geldik. Bu kampanyaya hayırseverlerden, kamuoyundan destek bekliyoruz. Sanatçılara ulaşmaya çalıştık. Demet Akalın bir defa bağlandı. Tabii onlar geldiği zaman takipçi hemen artıyor. Sosyal medyada duyurmaya çalışıyoruz. Çağla 7 buçuk yaşında ve 8 yaşını doldurmasına 6 ay kaldı. Belli bir kilo sınırı var. Onun için çok ciddi diyet uyguluyor. 500 – 600 gram daha kilo alsa tedavi olamayacak. Hastalığından dolayı eğitimine de devam edemiyor. Solunumla ilgili sıkıntılar yaşıyor. Belli dönemlerde makinelere bağlı yaşıyor” diye konuştu.

BANKA HESABI OLUŞTURULDU

Öte yandan, Çağla Deniz Tunç’a destek kampanyası kapsamında TR78 0004 6002 3788 8000 2613 96 numaralı IBAN adresine yardımda bulunulabileceği ve 0532 778 69 09 numaralı telefonla aileyle iletişim kurulabileceği bildirildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ