Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Kıvanç Uğur'un haberine göre,  Aydın’da termometrelerin Şubat ayında 20 dereceyi göstermesi, iklim değişikliği tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. Hava koşullarından en çok etkilenen meslek gruplarının başında tarım kesimi geliyor.

Başkan Kıvrak: Çine halkımızın önerileriyle ilçemizi daha ileriye taşıyacağız Başkan Kıvrak: Çine halkımızın önerileriyle ilçemizi daha ileriye taşıyacağız

50 yıldır tarımla uğraştığını belirten Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, “Bugünlerdeki hava sıcaklıkları çok normal değil” yorumunu yaparak, “Mevsimlerde çok anormal değişiklikleri gözlemliyoruz. Bir ayda yağması gereken yağmurun bir günde yağabildiği hatta lokal olarak farklı farklı yerlerde bir tarafa hiç yağmur düşmezken bir tarafı sel götürdüğü günleri yaşıyoruz. Normalde Şubat ayının içinde 20 dereceler civarında hava sıcaklıklarının olması çok hayra alamet değil. Kabul edilebilir ve normal hava şartları değil. Dolayısıyla buradaki hava şartlarından kaynaklı, badem, erik gibi buna benzer, aslında bugünlerde uyanmaması gereken ağaçlar çiçek açıyor. Bu ağaçların ocak ve şubat aylarında budaması yapılır. Ama görüyoruz ki, ağaçlar şu anda uyanma noktasına geldi” diye konuştu.

Yaşanan anormal sıcaklıkların ardından meydana gelebilecek ani sıcaklık düşüşleri sonrasında don olaylarının meydana gelebileceğini kaydeden Kendirlioğlu, bu durumun da verime olumsuz yansıyabileceğini söyledi.

“KARAMSAR TABLO ÇİZMEK İÇİN ERKEN”

Geçen yıllarda da zaman zaman benzer durumlarla karşılaştıklarını anlatan Kendirlioğlu, şöyle konuştu: “Çiftçilik mesleği hepimizin de bildiği gibi hava şartlarıyla mücadeleyi gerektiriyor. Coğrafi koşullar da girdi maliyetlerinin üzerine eklendiğinde çiftçilerimiz gerçekten mağdur oluyor. Sonuç itibarıyla baktığımızda şöyle bir tablo oluşuyor: üreticimiz gerek hava koşullarından gerekse de girdi maliyetlerinin yüksekliğinden para kazanamamaktan şikâyet ediyor. Tüketicilerimiz ise tam tersine çok pahalı tükettiğinden veryansın ediyor. Şu anda tarımsal kuraklıkla ilgili konuşmak için erken. Barajlardaki doluluk oranı çok iyi olmamakla birlikte karamsar tablo çizmek için henüz erken.”

Kaynak: HABER MERKEZİ