Nazillili kadınlar okey oynadı Nazillili kadınlar okey oynadı

Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Kıvanç Uğur'un haberine göre,  Aydın Valisi Yakup Canbolat başkanlığında gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu’nda barajlardaki doluluk oranı ve tarımsal sulama konusunda açıklamalarda bulunan DSİ 21. Bölge Müdürü Birol Çınar, barajlarda yeterli su depolanamadığı için geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da kısıtlı sulama planının uygulanacağını bildirdi.

24 Nisan itibariyle bölgedeki barajların toplam doluluk oranının ortalama yüzde 55 olduğunu kaydeden Çınar’ın sunumunda Kemer Barajı’ndaki doluluğun yüzde 55, Çine Adnan Menderes Barajı’ndaki doluluğun yüzde 32, Adıgüzel Barajı’ndaki doluluğun ise yüzde 22 olduğu görüldü.

Geçen yılın aynı tarihinde yüzde 29 olan ortalama toplam doluluğun bu yıl 3 puan artışla yüzde 32 olduğu aktarıldı.

“EN FAZLA2 KEZ SU VERİLECEK”

2022 – 2023 sezonunda havzanın yeterli yağış almadığına işaret eden Çınar, şöyle konuştu: “Depolama alanlarına yeterli su gelmedi. Valilik kararıyla su dağıtım planlaması yapıldı. Bu planlamalarda tav suyu dâhil en fazla 2 defa su verilecek, şebeke dışına su verilmeyecek, ilave su kaynakları oluşturmak için, azmak yatakları ve tahliye kanallarına ilave kanalların yapılacağı söylendi. Bu sene de kararlar alınarak Sayın Valimiz tarafından imzalanarak muhataplarına duyuruldu. Yaklaşık 150 bin hektar alanı bu şekilde sulamayı planlıyoruz.”

TOPLAM ALAN 83 BİN 600 HEKTAR

“Sulamaların toplam alanı 83 bin 600 hektar” bilgisini veren Çınar, “Bu alan Kemer ve Çine Adnan Menderes Barajlarının suladığı alanlar. Bunların tamamını sulamak için 495 milyon metreküp suya ihtiyaç var. Şu an 251 milyon metreküp suyumuz var. Dolayısıyla yüzde 49 kısıtlama yapmak durumundayız. Adıgüzel bölgesinde topla 36 bin 800 hektar suluyoruz. Bu alanın tamamı için ihtiyacımız 211 milyon metreküp ama depolayabildiğimiz su 162 milyon metreküp. Dolayısıyla bu bölgede de yüzde 23 kısıtlama yapacağız” diye konuştu.

“ACI OLAY TEKRAR ETMESİN”

Çınar’ın konuşmasının ardından açıklamada bulunan Vali Canbolat, sel ve taşkınlara karşı dere yataklarının ve menfezlerin bakım ve temizliğinin yapılması gerektiğini belirterek, ilgili kurum ve kuruluşların eşgüdüm içinde çalışması talimatını verdi. Canbolat, “Geçen yıl yaşadığımız acı olayın tekrar etmesini istemiyoruz” ifadesini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ