Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Kıvanç Uğur'un haberine göre,  Aydın’da Turizm Haftası nedeniyle bu yıl ilk kez düzenlenen Turizm Fuarı, Vali Yakup Canbolat ve protokol mensuplarının katılımıyla kapılarını açtı. 

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yerleşkesindeki fuarı gezen Vali Canbolat ve konuklar, yetkililerden bilgi aldı. 

Ardından Aydın Kültür Merkezi’ndeki toplantıya geçildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda konuşan Vali Canbolat, turizmin gelir getirme ve istihdam oluşturma bakımından oynadığı role işaret etti. 

Whatsapp Image 2024 04 15 At 14.16.48 (2)

Efeler’de kapılar vatandaşa açıldı Efeler’de kapılar vatandaşa açıldı

“ÇOK DAHA YÜKSEĞE ÇIKACAK” 

Aydın’ın turistik ve kültürel değerlerinden örnekler vererek konuşmasını sürdüren Canbolat, “İlimizde 592 konaklama tesisi hizmet vermektedir. Aydın geneli toplam seyahat acentesi sayısı 268’dir. 2023 yılında Aydın’da konaklama ve günübirlik olmak üzere toplam 4 milyon 200 bin turist gelmiştir. Bu yıl bu sayının çok daha yükseklere çıkacağına inanıyoruz. En önemli hedefimiz, Aydın ilimizi ilçeleriyle birlikte sadece Türkiye’de değil, dünyada önde gelen, her türlü turizm çeşitliliğinin yaşanabildiği, barınma ve ulaşım sorununun olmadığı, yılın 12 ayında turizm yapılabildiği bir turizm kenti haline getirmektir. Tüm gayretlerimiz bu yöndedir” ifadelerini kullandı.
Aydın İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ahmet Demir de 12 ay boyunca sürdürülebilir turizm hedefiyle çalışmalara devam ettirdiklerini bildirdi. 

Whatsapp Image 2024 04 15 At 14.16.48 (3)

KUŞADASI’NDA BİR MİLYON YOLCU HEDEFİ 

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Aydın Bölge Temsil Kurulu Başkanı Eda Yurtcan ise Aydın’ın tarımdan sonraki en büyük geçim kaynağının turizm olduğunun altını çizerek, “İlimizde bulunan 23 ören yerimiz, deniz, kum, güneş destinasyonlarımız bize oldukça büyük bir ekonomik geçim kaynağı sağlamaktadır. Kuşadamızda 900 bin kişilik hedefimiz vardı. Bu hedefi karşıladık. 2024 yılında ise limanımızda bir milyona yakın yolcu ağırlamayı hedefliyoruz” diye konuştu. 

Whatsapp Image 2024 04 15 At 14.16.48 (4)

“SİZLERLE BAŞARACAĞIZ” 

Kuşadası Otelciler Derneği Başkanı Tacettin Özden de Türkiye’de en önemli döviz ve istihdam kaynağının turizm olduğuna işaret ederek, “Biz ihracattan bile büyük görüyoruz. Çünkü turizmden gelen gelirin yüzde 99’u bu ülkede döviz olarak kalıyor. Ülke ekonomisi açısından turizm çok önemli. Turizm öğrencileri bu ülkenin gelecekteki turizmcileri ve sizlerden çok şey bekleniyor. Şu anda 60 milyon turist, 60 milyar dolar turizm hedefi kondu. Önümüzdeki 5 yıl içinde bu rakamın 100 milyar dolar gelire, 100 milyon turiste çıkarılması hedefleniyor. Bunu sizlerle (genç turizmciler) başaracağız” dedi. 

Whatsapp Image 2024 04 15 At 14.16.48

Vali Canbolat’ın Turizm Haftası’na ilişkin yarışmalarda derece elde eden öğrencilere ödüllerini takdiminin ardından halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi. 

Etkinliğe Efeler Belediye Başkanı Anıl Yetişkin, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ayşe Özdemir, kurum müdürleri ile sivil toplum ve meslek kuruluşlarının temsilcileri de katıldı. 

Editör: Haber Merkezi