Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Murat Tan'ın haberine göre,  Efeler’e bağlı Çiftlik Mahallesi’nde gerçekleşen fidan dikim etkinliğine, Aydın Vali Yardımcı Mehmet Yüce, Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Altıntaş, Aydın TED Ege Koleji Müdürü Ahmet Şaba,İl Müdürlüğü çalışanları, TED Ege Koleji öğrenciler katıldı. Etkinlikte konuşan Müdür Altıntaş, Aydın’da 2001 yılından bu yana Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce 24 mahallede toplam 17 bin 100 dekar mera alanında 7,5 milyon bedelde mera ıslah ve amenajman projeleri yürütüldüğünü söyledi. Çiftlik Mahallesi’ndeki ıslah projesinin 2023-2025 yılları arasında 621 dekarda yürütüleceğini ve toplam proje bedelinin 263 bin 200 lira olduğunu söyleyen Altıntaş, dikilen fidanların başta Çiftlik Mahallesi çiftçilerine sonrasındaysa ülke hayvancılığı için hayırlara vesile olmasını diledi.

“AYDIN’DA MERA ISLAH PROJELERİ DEVAM EDİYOR”

Konuşmasında, merada otlayan hayvanların refahı için gölgelik alan oluşturmak, erozyon kontrolünü teşvik ederek toprak, su ve bitki arasında bozulan dengeyi yeniden oluşturmak gibi amaçlarla fidan dikimi yapmak üzere toplandıklarını söyleyen Altıntaş, “Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların kaba yem ihtiyacının ekonomik açıdan karşılanmasının birincil kaynağının çayır ve meralarımızdır. Mera, yaylak ve kışlak alanlarımızı ıslah ederek hayvan sahiplerinin kullanıma sunmak amacıyla 1998 yılından bu yana Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüzce çalışmalar yürütülmektedir. Daha kaliteli ve daha ucuz kaba yem temin etmek için 2001 yılından bu yana İl Müdürlüğümüzce 24 mahallemizde toplam 17 bin 100 dekar mera alanında 7,5 milyon bedelde mera ıslah ve amenajman projeleri yürütülmüş durumdadır. Toplam proje bedeli 263 bin 200 lira olan Çiftlik Mahallemizdeki ıslah projesi 2023-2025 yılları arasında 621 dekarda yürütülecek” dedi.

“HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM”

Toprak ve suyun bitki yetiştiriciliğinin temel unsuru olduğunu belirten Altıntaş, merada da bu iki kaynağın korunmasının temel hedefleri olduklarını belirterek, “Bu amaçla; dikeceğimiz bu fidanların başta Çiftlik Mahallesi çiftçilerine sonrasında ise ülkemiz hayvancılığı için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Katılım sağlayan tüm misafirlerimize ve dikim törenine sevgili gençlerimiz öğrencilerini getiren TED Ege Koleji Müdürü Sayın Ahmet Şaba, idareci ve öğrencilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Türkiye buğday hasatında yüzde 10 verim artışı bekleniyor Türkiye buğday hasatında yüzde 10 verim artışı bekleniyor

Yapılan konuşmanın ardından Vali Yardımcısı Yüce ile Altıntaş, ilk dikimi gerçekleştirmelerinden sonra öğrenciler ve tüm katılımcılar tarafından fidan dikiminde bulunuldu. Etkinlik, TED Ege Koleji ikramıyla tamamlandı. 

Kaynak: MURAT TAN