Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Filiz Özdemir'in haberine göre,  Karacasu’nun MHP’li eski belediye başkanı Mehmet Erikmen, belediyenin yeni başkanı CHP’li Mustafa Büyükyapıcı tarafından belediyenin borçlarına ilişkin yaptığı açıklamalarına yanıt verdi. Büyükyapıcı’nın basına verdiği demeçte belediyenin 70 milyona yakın borcunun olduğunu açıklamasının ardından Erikmen başkanlık döneminde muhasebe biriminden aldığı bilgiler doğrultusunda 10 milyon liralık borç açıkladığını belirterek “Bize açıklanan kısım ile Mustafa Büyükyapıcı’ya açıklanan borç arasında fark olması bize oynanan oyunun göstergesidir. Bu bilgiyi muhasebeden alarak sizlere verdim. Öncelikle Mustafa Bey’in gazetelere verdiği belge üzerinden açıklama yapmak zorunda kaldım.Banka kısmında bulunan bazı paraları tahsisli yazıp, borç kısmında bu paradan bahsetmeden bilgi vermek vatandaşa aldatmaktır”dedi.

BORÇLARI TEK TEK AÇIKLADI

Mehmet Erikmen açıklamasının devamında “YİKOP’ tan aldığımız 3 milyon 236 bin 460 lira belgede borç olarak gözüken Bütçe emanetleri içindeki parke taşı için ödenecek tutardır. Borç olarak gözüken banka kredileri aslında yazıldığı gibi değildir. Şöyle ki EYT sebebiyle bir anda emekli olan arkadaşlar oldu. 6 milyon 904 bin lira ikramiye ödemek zorunda kaldık. Bu paraları ödemek için Halk Bankası’ndan 5 milyon lira, İş Bankası’ndan da 5 milyon lira 5 yıl vadeli kredi çektik. Çekilen kredilerin 4 veya 5 taksidini ödedik. Bu borçlarla işçilerin kıdem tazminatlarını ödedik. Ayrıca Belediyemize aldığımız çöp aracının 2 milyon 360 bin lirasını ödedik. Kalan kısımlarını da halen yapılan 7 adet dükkan için harcadık” ifadelerine yer verdi.

“BEŞ YIL VADELİ 10 MİLYON BORÇ ALINDI”

Erikmen “Yine Banka kredileri içinde görünen borç tutarlarında GES için çekilen kredi de vardır. 5 yıl vadeli kullanılan kredilerin 5. yılın sonundaki vade sonu tutarının bu gün ödenecekmiş gibi gösterilmesi de blanço değerlendirme ve analiz etme tekniğine uygun değildir. Eğer borç değerlendirme yapılacaksa en azından 5 yıllık sürekli gelir kaleminin de örneğin İller Bankası payının da gelir kalemine ilave edilerek hesaplama yapılması gereklidir. İşçi sendika

Efeler Nazilli’de tur arayacak Efeler Nazilli’de tur arayacak

ikramiyeleri bayramdan önce ödenecek ikramiye tutarı olup benim görev sürem yetmediği için Mustafa Bey’inin zamanında tahakkuk etmesi sebebiyle o ödeyecektir” derken KARBEL’in faaliyetlerinin askıya alınarak borçlarının yapılandırıldığını belirterek müdürü olduğu süreçte buradan para almadığını söyledi.

AKARYAKIT İSTASYONU TARTIŞMASINA DEĞİNDİ

Akaryakıt istasyonu sözleşmesinin belediyenin eski başkanlarından Zeki İnal tarafından imzalandığını hatırlatan Erikmen “Biz bu sözleşmeyi okuyup gördükten sonra sözleşme ile ilgili itirazımızı cezai şartı kabul etmediğimiz hususunu iki sefer itiraz ettik. Bu borç kesinleşmiş bir borç değildir. Mahkemeleşilir. Eğer aksi bir durum olursa sözleşmeyi imzalayan Zeki bey’e rücu ettirilir .Belediyenin akaryakıt istasyonunu birilerine vermek , zeytinliklerini birilerine satmak için ileride hiçbir şey yapmamanın mazereti için algı yaratmak için koparılan bir yaygaradır” şeklinde konuştu.

BÜYÜKYAPICI’YA SESLENDİ

Görev süresinde üç adet sıfır çöp kamyonu, bir adet Mercedes kamyon, iki traktör, 1 adet kepçe, arazöz ve sepetli platform aldıklarını dile getiren Erikmen “Alınan araçların borçlarını da ödedik. 300 bin metrekare civarında parke taşı ilçemizin değişik yerlerine döşedik . Bu günkü değeri 9 Milyon liradır. GES’in bugünkü değeri 10 milyar liradır. Birçok mahalleye düğün dernek yerleri, imamlar için evler ve halen kullanılan tesislerin eksiklikleri de yapıldı” dedi. Açıklamasının sonunda müfettiş görevlendirilerek harcamaların kontrol edilmesini talep eden Erikmen “Eğer yenilmiş içilmiş bir şeyimiz varsa hesap sorulsun. Yoksa bizden özür dilensin. Devir teslim töreninde de söylediğim gibi yediysek cebimizden, harcadıysak ömrümüzden harcadık. Belediyenin kör kuruşunu yemedik. Her açıklamasında Belediye borcunu arttırarak açıklama yapan Mustafa Bey’i tutarlı bir açıklama yapmaya davet ediyorum. Bu durum gösteriyor ki Belediyemizin mülklerini satmaya hazırlanıyor ve satışlar için algı yapıyor. Belediye Başkanımıza tavsiyemdir; Her konuşması Belediyemizi ve İlçemizi kaosa sürüklüyor. Karacasu Belediyesi çalışanlarını tedirgin ediyor” sözleriyle yeni başkan Mustafa Büyükyapıcı’ya seslendi.

Kaynak: HABER MERKEZİ