Yaklaşan yaz mevsimi öncesinde deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmak isteyen vatandaşlar, tatil planları yapmaya başladı. İğneden ipliğe tüm kalemlere gelen zamlardan turizm sektörü de etkilendi. Öyle ki, Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden Kuşadası’nda bazı 5 yıldızlı otellerin gecelik konaklama bedelleri 5 bin lirayı aşıyor. 3 veya 4 yıldızlı tesisler ile apart otel ve pansiyonlarda ise daha uygun koşullarda tatil yapmak mümkün.

Kuşadası Ticaret Odası Meclis Başkanı ve Kuşadası Turizm Derneği Başkanı Bülent İlbahar, Yeni Kıroba’ya yaptığı açıklamada, “Yerli turistler genellikle 3 – 5 gün kalıyor. Onlar için paketler var. Üç yıldızlı otellerin geceliği 2 bin 500 – 3 bin liradan başlıyor. 4 yıldızlılar bundan bin lira daha fazla. 5 yıldızlı oteller arasında 5 – 6 bin liralara çıkanlar hatta 8 bin liraları bulanlar var. Dış pazardakiler de Yunanistan’ı, İspanya’yı, İtalya’yı tercih etmeye başladı. Euro’dan dolayı sıkıntımız var” diye konuştu.

PAHALILIĞI GÖREN APARTLARA VE PANSİYONLARA YÖNELİYOR

Apart otel ve pansiyonların yıldızlı otellere göre daha ekonomik olduğunu kaydeden İlbahar, “Orada kendileri yemek hazırlıyor. Daha ekonomik tatil seçeneği oluyor. Onların geceliği bin, bin 500 liralara kadar düşüyor. Oda kahvaltı ya da yarım pansiyon seçeneği sunanlar daha ekonomik tabii ancak her şey dâhil paketlerde gecelik 2 – 3 bin lirayı gözden çıkarmak lazım.

Otellerde tatil yapmak lüksleşiyor. Günümüz ekonomik şartlarında orta sınıfa hitap eden oteller bile tatilciye pahalı geliyor. Yüksek fiyatlardan dolayı gelemeyenler çok. Kuşadası yine iyi. Bodrum’da günlüğü 20 bin lira olan oteller var” sözlerine yer verdi.

Alıcık’tan Nazillispor ve Efeler 09 SFK'nın durumu hakkında açıklamalar Alıcık’tan Nazillispor ve Efeler 09 SFK'nın durumu hakkında açıklamalar

EN YOĞUN DÖNEM TEMMUZ VE AĞUSTOS

Tatilcilerin erken rezervasyon olanaklarından yararlandığının da altını çizen İlbahar, “Temmuz ağustos ayındaki fiyatlar daha yüksek. Haziran ve eylülde daha ucuz tatil seçenekleri mümkün. Kuşadası’nda da en yoğun aylar temmuz ve ağustos. Kuşadası’nda da sezon çok uzun sürmüyor. 4 ay falan sürüyor ama en yoğun olan dönem temmuz ağustos dönemi tabii” görüşlerini dile getirdi. KIVANÇ UĞUR

Editör: Haber Merkezi