Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Filiz Özdemir'in haberine göre,  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplandı.Toplantıda politika faizi 250 baz puan artırılarak yüzde 40’tan yüzde 42,5 seviyesine yükseltildi.

Aydın’a dev güneş enerjisi yatırımı Aydın’a dev güneş enerjisi yatırımı

Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmet Ateş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun faiz kararını değerlendirdi. Merkez Bankası’nın faiz artırımında hız kestiğini belirten Ateş, kararı yaklaşan yerel seçimlere bağladı. Faizin yüzde 70’e kadar artırılması gerektiğini savunan Ateş, kararla birlikte tüketimin artacağını buna bağlı olarak enflasyonun yeniden yükselişe geçeceğini öngördü.

“ENFLASYON TEKRAR UÇUŞA GEÇECEK”

Prof. Dr. İsmet Ateş paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “MB faizdeki artışların artık son bulacağı beklentisi yaratarak bu seviyelerin normalmiş gibi kabul edilmesine sebep olacak. Enflasyon oranı altında bir faiz oranının yükünü piyasalar daha fazla taşıyamaz. Faiz yüzde 70’e kadar yükseltilmeliydi. MB gardını çok erken indirdi. Muhtemelen yerel secimler için alan yaratıyor.

Bundan sonra neler olacak: Biraz olsun hız kesmiş olan tüketim, işler yoluna giriyor diyerek tekrar artacak. Beklenti, piyasaların hızla normalleşmesi olacağı için talep tekrar patlayacak. Sonuç ise kontrol altına alınması beklenen enflasyonu tekrardan uçuşa geçmesi olacak. Yazık!”

Kaynak: FİLİZ ÖZDEMİR