Beyaz ette üreticinin fiyat artışı TÜİK enflasyonunun 15 puan altında Beyaz ette üreticinin fiyat artışı TÜİK enflasyonunun 15 puan altında

Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Kıvanç Uğur'un haberine göre,  Asgari ücret 2024 yılı için net 17 bin 2 lira olarak belirlendi. Asgari ücretli çalışanın işverene bir aylık maliyeti, 23 bin lirayı aşıyor.

Açıklanan yeni asgari ücret rakamına ilişkin değerlendirmede bulunan Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı Hakan Ülken, “İşçilerimiz bu ekonomik şartlarda insanca yaşayabilecek ücretleri almalı. Bunu her zaman ifade ediyoruz. Asgari ücretin işverene olan yükü 23 bin liraya dayanıyor. İşveren üzerindeki vergi yükümlülüklerinin, prim yükümlülüklerinin düşürülmesi, yeni istihdam paketlerinin devletimiz tarafından açıklanması lazım. İstihdamın, üretimin sekteye uğramaması adına önlem paketleri açıklanmalı” dedi.

Ülken, işverene verilecek 700 liralık desteğin yeterli olmadığını dile getirdi.

MALİYET ARTIŞLARINA DİKKATİ ÇEKTİ

2024 yılı için açıklanan asgari ücret tutarının hayırlı olmasını dileyen Aydın Sanayi Odası (AYSO) Başkanı Gökhan Maraş ise “Son dönemlerde enflasyonda ciddi bir artış süreci yaşandı ve bir mücadele başladı. Ancak gelinen noktada alım gücü düşen çalışanlarımızın mağdur olmaması ve refah içinde yaşamaları hepimizin ortak arzusu. Üretimi ve ihracatı artırma hedefimize çalışanlarımızla birlikte takım halinde yürüyoruz. Ancak, çalışanlarımızın alım gücünün artması ne kadar önemliyse, işverenlerin de desteklenmesi bir o kadar değerli. Ekonomi yönetimimizin bu yönde yaptığı çalışmaları da takdirle takip ediyoruz. Artan maliyetler, dünyada yaşanan gelişmeler ve değişen ihracat pazarları göz önüne alındığında rekabet gücümüzü kaybetmemek adına devletimizin asgari ücret desteğinin devamı da çok kıymetli” değerlendirmesinde bulundu.

HEDEF, İHRACAT VE İSTİHDAMI ARTIRMAK

Maraş, “Ülkesi için çalışan, ülkesi için üreten ve istihdam sağlayan sanayiciler olarak üretimin, ihracatın ve istihdamın daha da artmasına yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: KIVANÇ UĞUR