Kestiği her kurdelede; bilimin ışığını, adaletin gücünü, dayanışmanın yakınlığını ve paylaşmanın sıcaklığını yansıtan Atay’ın hizmete sunduğu projeler şu şekilde gerçekleşti;

Muhtar Öztürk’ten Büyükşehir'e hizmet teşekkürü Muhtar Öztürk’ten Büyükşehir'e hizmet teşekkürü

Sunduğu olanaklar ve konforlu ortamı ile başta gençler olmak üzere bilgiye ulaşmak isteyen her yaştan vatandaşın ikinci evi olan 13 Kitap Kafe, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla öğrencilere okul dışı eğitim desteği sağlayan Efeler Belediyesi Sosyal Etkinlik Merkezi (EFESEM), öğrenmeyi açık havada eğlenceli ve kalıcı hale dönüştüren Prof. Dr. Aziz Sancar Matematik ve Bilim Parkı, Balkan Şampiyonası gibi uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapan ve genç sporcuların yetişmesine destek olan ilk açık hava olimpik tırmanma duvarı, Efeler’de yaşayan ve kenti ziyaret eden kadınların ücretsiz ikramlar eşliğinde özgürce sosyalleşebildikleri 6 Hanımevi açıldı, özellikle çalışan annelerin çocuklarını güvenle emanet edebildikleri 5 gündüz bakımevi, vatandaşların karşılaştığı olumsuz yaşam koşullarının ruhsal etkilerini azaltmaya yardımcı olan 3 Psikososyal Destek Merkezi Efeler halkının hizmetine sunuldu.

EFELER’DEN ÖRNEK TARIM PROJESİ

“Üretmeden var olamazsınız” diyen Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, göreve gelir gelmez belediyenin atıl durumdaki tarım arazilerini üretime açtı. Sağlıklı ve uygun fiyatlı gıdaya herkesin ulaşması için kolları sıvayan Başkan Atay, bununla da yetinmedi. Sadece kadınların istihdam edildiği %100 Kadın Emeği Tarımsal Ürün Fabrikası”nı 2022 yılının Mart ayında hizmete açtı.

Otomasyondan paketlemeye, barkotlamadan yönetim kademesine kadar üretimin her aşamasında kadınların istihdam edildiği %100 Kadın Emeği Tarımsal Ürün Fabrikası, Tepecik Mahallesi’nde bin 200 metrekarelik alan üzerine kuruldu. 200’den fazla kadın işçinin istihdam

edildiği çok amaçlı gıda üretim fabrikasında; enginar, kekik, şevketibostan gibi kentin yöresel ürünlerin yanı sıra deniz börülcesi, deniz fasulyesi, erişte gibi birçok ürün de fabrikanın geniş üretim yelpazesinde bulunuyor. Bununla da yetinmeyen Efeler’in fabrikasında; salça ve turşu başta olmak üzere çeşitli konserve gıdalar da üretiliyor. Efeler’in tarım ürünleri Efelerli kadınların ellerinde şekillenerek katma değer kazanıyor.

EFE BAKKAL RAFLARINDA VATANDAŞLARLA BULUŞUYOR

Efeler Belediyesi’nin tarım arazilerinde özenle yetiştirildikten sonra hasadı yapılan ve %100 Kadın Emeği Tarımsal Ürün Fabrikası’nda hijyenik koşullarda işlendikten sonra tüketime hazır hale getirilen ürünler; sağlıklı ve güvenli gıdaya herkesin ulaşabilmesi için belediyeye bağlı Efe Bakkalların raflarında uygun fiyatlı olarak halka sunuluyor.

YURT DIŞINA DA SATILIYOR

Efeler’in verimli topraklarında yetiştirilen mahsuller, Türkiye’nin sınırları dışına taşınmak, yurt içinden ve yurt dışından tüketicilerle buluşturulmak için belediyenin www.efelerpazari.com adresli internet sitesinden çevrimiçi satışa sunuluyor.

GASTRONOMİ FESTİVALLERİ DÜZENLENDİ

Efeler’in bereketli topraklarında yetiştirilen ilçeye özgü lezzetlerin ülke çapında tanıtılmasını amaçlayan Başkan Atay, bu hedefini de festivallerle gerçekleştirdi. 2 kez düzenlenen Gastronomi Festivallerinde birbirinden usta şefler ve ünlü isimler Efeler halkıyla buluştu.

Beyaz önlüklerin yöresel lezzetleri sunmak için giyildiği festivallerde; mutfak atölyesi çalışmaları, sergiler, paneller ve söyleşiler gerçekleştirildi.

Hizmete açtığı projelerle Efeler'i adeta bir yatırım üssü haline getiren Başkan Atay şöyle konuştu:

“Göreve geldiğimiz günden bu yana ilçemizin ihtiyaçları doğrultusunda her yaştan vatandaşımıza hizmet götürüyoruz ve projelerimizi hayata geçirirken de kentimizde ‘ilkleri gerçekleştiren belediye’ olmanın gururunu yaşıyoruz. Efeler’imizin her alanda büyüdüğünü, geliştiğini, marka bir kent olma yolunda ilerlediğini görmek ve yaptığımız çalışmalarda vatandaşlarımızın mutluluğuna şahit olmak en büyük motive kaynağımız. Bundan sonra da Efelerli her bir vatandaşımızın yüzündeki gülümseme olabilmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: HABER BÜLTENİ