Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te, Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri'ne giden yazar ve aydınların konakladığı Madımak Oteli'nin ateşe verilmesi sonucu katledilen 33 kişi için Kuşadası’nda anma programı düzenlendi. Bu kapsamda ilk olarak Tarihi Kervansaray’da İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sosyal Beşeri Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç Dr. Mehmet Ersal ve eğitimci yazar Ali Balkız’ın konuşmacı olarak yer aldığı bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşide, Madımak Oteli’nden sağ olarak kurtulmayı başaranlardan biri olan yazar Ali Balkız, katılımcılara o gün neler yaşadıklarını anlattı. Doç Dr. Mehmet Ersal ise Türkiye’de Alevi inancına sahip olan vatandaşların çektikleri sıkıntılar ve çözüm yollarından bahsetti.

‘HİÇBİR ZAMAN UNUTTURMAYACAĞIZ’

Anma programının açılış konuşmasını yapan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, “Bugün, Madımak Katliamı’nın 30. yıl dönümünde hayatını kaybeden canlarımızı anmak için bir araya geldik. 2 Temmuz 1993'te aydınlarımız, sanatçılarımız, insanlarımız katledildi. Yıllar önce Sivas’ta yanan ateş, bugün halen yüreklerimizde sönmedi. Fikirleri ve inançları uğruna canice öldürülen tüm aydınlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum. 30 yıl önce meydana gelen bu olayın sanıkları hala ceza almadı, olay aydınlığa kavuşturulmadı. Bu nedenle Madımak katliamını hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

Madımak katliamıyla ilgili bir basın açıklaması yapan Kuşadası Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Kuşadası Şubesi Başkanı Erdal Kılınç ise, “Pir Sultan Abdal’ı anma etkinlikleri kapsamında Sivas’a giden yüzlerce canımızdan 33'ü gerici ve katil bir sürü tarafından vahşice katledildi. Bu katliam, devlet güçlerinin göz yummaları ve ötesinde yönlendirmeleriyle, son derece planlı ve organize bir çalışmanın sonucunda gerçekleşti. Katliamın öncesinde gerici ve şeriatçı örgütler haftalarca nefret ve düşmanlık içeren bildiriler dağıtarak Sivas’a gelecek olan aydınlarımızı hedef gösterdi. Açıkça görüldüğü gibi Sivas Madımak Oteli katliamı katil güruhun tetikçiliğiyle hayata geçirilen planlı bir katliamdı. Biz Aleviler biliyoruz ki Türkiye’de gerçek anlamda bir laiklik olsaydı, bu katliam yaşanmayacaktı. Madımak 30 yıldır yanıyor” diye konuştu.

Filistin’in direniş sembolünü bisikletinde taşıyor Filistin’in direniş sembolünü bisikletinde taşıyor

ERDAL ERZİNCAN’A YOĞUN İLGİ

Madımak katliamını anma programı, İsmail Cem Dostluk ve Barış Meydanı’nda düzenlenen Türk Halk Müziği'nin önemli isimlerinden biri olan Erdal Erzincan ve Özgür İnce konseri ile devam etti. Bağlama sanatını dünyada en iyi şekilde icra eden isimler arasında yer alan Erzincan’a Kuşadalılar yoğun ilgi gösterdi. Kuşadalılar için sevilen türkülerini seslendiren usta sanatçı, konserinde finali mızrap kullanmaksızın parmak ucuyla yaptığı ‘şelpe’ gösterisi ile bitirdi. (HABER MERKEZİ)

Editör: ERDAL GÜNDÜZ