Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Kıvanç Uğur'un haberine göre,  Aydın’da 1994’ten bu yana kesintisiz olarak görevini sürdüren Güzelhisar Mahallesi Muhtarı Oktay Uz ile Yedi Eylül Mahallesi Muhtarı Mevlüt Zeren, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde muhtarlığa yeniden aday olmamayı kararlaştırdı. 

Emektar muhtarlar, Aydın Belediyesi döneminde Hüseyin Aksu, İlhami Ortekin ve Özlem Çerçioğlu’yla, Efeler Belediyesi döneminde ise Mesut Özakcan ve Mehmet Fatih Atay’la mesaide bulundu. 

Görevi devretmeye hazırlanan ve muhtarlıkta son aylarını geçiren Efeler’in en kıdemli 2 muhtarı, Yeni Kıroba’ya özel açıklamalarda bulundu. 

Güzelhisar Mahallesi Muhtarı Oktay Uz, 1938 doğumlu olduğunu, uzun yıllar elektrikçi olarak TEDAŞ’ta görev yaptığını anlattı. Sporla da iç içe bir yaşamı olduğunu kaydeden Uz, “20 - 25 yıl top oynadım. Antrenörlük kursuna gittim, diplomamı aldım. Aydınspor’da 10 sene genel kaptanlık yaptım. Bu alanda da hizmetlerim var” dedi.

BİLGİSAYARIN GİRDİĞİ İLK MUHTARLIK  

1994 yılında mahalle sakinlerinin isteği üzerine muhtarlığa aday olduğunu ve kazandığını ifade eden Uz, 1999, 2004, 2009, 2014 ve 2019’da da güven tazelediğini söyledi. 
Aydın’da bilgisayarla ilk tanışan muhtarlığın Güzelhisar Mahallesi Muhtarlığı olduğunun altını çizen Uz, 30 yıllık görev süresi boyunca gerek yerel yöneticilerle gerekse de kurumlarla iletişiminin iyi olduğunu, bu sayede mahalleye pek çok hizmet getirdiklerini aktardı. 

ORTEKİN’E ‘BAYRAK’ RİCASI 

Mersin’in Tarsus ilçesinde gördüğü dev Türk bayrağından çok etkilendiğini söyleyen Uz, “O dönemde İlhami Ortekin Aydın Belediye Başkanıydı. Geldiğimde durumu kendisine anlattım. Şimdi Atatürk Kent Meydanı’nın başında olan dev bayrak onun belediye başkanlığı döneminde asıldı. Bunun fikir babası da bendim” sözlerine yer verdi. 
6 dönemdir halkın teveccühüyle işbaşında olduğunu ifade eden Uz, 31 Mart’ta aday olmama kararı alarak, yerini gençlere bırakacağını sözlerine ekledi. 

57 YILDIR TOPLUMUN HİZMETİNDE 

Yedi Eylül Mahallesi’nde 1994’ten beri muhtar olarak görev yapan 76 yaşındaki Mevlüt Zeren ise mesleğinin öğretmenlik olduğunu, eğitimcilik ve muhtarlık dâhil olmak üzere 1966’dan beri topluma hizmet verdiğini dile getirdi. 

Aslen Isparta Şarkikarağaçlı olduğunu anlatan Zeren, Koçarlı’nın Cincin Köyü’nde 25 yıl öğretmenlik yaptığını belirterek, 1990’ı yılların başında kent merkezine tayin olduğunu söyledi. 

1994’teki yerel seçimler öncesinde arkadaşlarının ısrar ve tavsiyeleriyle emekli olarak Yedi Eylül Mahalle Muhtarı olabilmek için kolları sıvayan Zeren, “1994 yerel seçimlerinde mahalle sakinlerinin teveccühüyle muhtarlığa seçildim. O tarihten sonra girdiğim 1999, 2004, 2009, 2014 ve 2019 yerel seçimlerinde de ipi önde göğüsleyerek muhtarlık görevini sürdürdüm. Çeyrek asrı aşkın süredir bu makamdayım. 6 dönemlik süreyle Aydın’ın en eski muhtarları arasındayım. Bu dönem aday olmuyorum. Yerimi yeni seçilecek muhtara bırakacağım” diye konuştu. 

MAHALLENİN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ 

Mahallenin bu 30 yıllık süreçte önemli değişimler geçirdiğini ifade eden Zeren, “O yıllarda nüfusumuz 5 bin dolayındaydı. Buna Fatih Mahallesi de dâhildi. Şimdilerde mahallemizin nüfusu 13 bin civarında. Bu süre zarfında mahallemizde bulvarlar, caddeler, parklar, sağlık ocağı, Otizm Yaşam Merkezi gibi pek çok çalışma gerçekleştirildi. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi. 

Aydın’ın trafik denetimi bilançosu Aydın’ın trafik denetimi bilançosu

Kaynak: KIVANÇ UĞUR