Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Kıvanç Uğur'un haberine göre,  İYİ Parti Aydın İl Başkanı Ahmet Ertürk, partiyle yollarını ayıran bazı isimlerin geri dönüş kararı aldığını ve bunu memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

Yeni Kıroba’nın gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Ertürk, “Ben göreve gelir gelmez Didim’deki istifalarla karşılaştım. Partinin kurucu teşkilat başkanı olmamdan ve tabanı çok iyi tanımamdan kaynaklı hemen Didim’in yapılandırmasını yaptık. Orada belediye başkan aday adayımız var. Atilla Avlayıcı, partimizin kuruluşundan beri var olan bir arkadaşımız. 2019’da da başvurusu vardı fakat ittifaktan dolayı Didim CHP’ye verildiği için aday olamadı. Şu anda başka aday adaylığı müracaatı olmadı. 3 arkadaşımız yönetimi de yüklendi. Orada da ciddi manada geri dönüş de bekliyorum. Olumlu sonuçlar almaya başladık” diye konuştu.

“KAPIMIZ AÇIK”

Gözler Nazilli’ye çevrildi Gözler Nazilli’ye çevrildi

İl yönetimini oluşturma çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Ertürk, “İstifa eden arkadaşlarımızdan geri gelmek isteyenler, gelenler var. Onların partiye dönüşlerini onaylayacağız. İstifa edenlerden 158 kişi müracaat etmiş durumda. Didim’de de 400 kişi dendi ama öyle bir şey yok. 142 kişi istifa etmiş durumda. Didim’de 904 üyemiz var şu anda. Tabii istifa bir tercihtir. Geri dönmelerinden de son derece mutluyum. Belki kişisel belki farklı nedenlerden dolayı istifalar olmuş olabilir ama bütün arkadaşlarımıza kapımız açık. Partinin aleyhinde konuşmayan, partiye hakaret etmeyen herkese kapımız açık” sözlerine yer verdi.

CHP’YE ‘NET TAVIR ALAMADILAR’ ELEŞTİRİSİ

“Son 10 – 15 günde yaşananlar doğru yolda olduğumuzu gösterdi” diyen Ertürk, şöyle konuştu: “Bir Şeyh Said olayı patlak verdi malum. AKP’nin elinde olan, kayyumda olan Diyarbakır’da bir caddeye ismini verdiler. Akabinde AKP’nin küçük ortaklarından HÜDA PAR, Şeyh Said’in şehit olduğu yönünde bir açıklamada bulundu. O da yetmemiş gibi özerklik tartışmasını açtı. Ana muhalefet partisinin genel başkanı da Şeyh Said’le ilgili net bir tavır alamadı. Bu da bilinçli bir seçmeni olan CHP’de rahatsızlık yarattı. Bunu Aydın’da çok net görebiliyorum. Şeyh Said konusunda en net tavır sergilemesi gereken parti CHP’dir. Çünkü Atatürk’ün kurduğu parti. Atatürk’ün vatan haini olarak astığı bir insan karşısında net tavır sergilenmeli. Şeyh Said isyanının ülkemize olan bedeli Musul ve Kerkük’ün elimizden çıkıp İngilizlerin eline geçmesidir. ‘Bunun torunlarının acılarını paylaşıyorum’ söylemi doğru değil. Vatan haini olup olmamasının şüpheli bir durummuş gibi aktarılması da doğru değil. Yine 12 şehidimizle ilgili Meclis’te ortak bildiri hazırlandı. CHP, bununla ilgili kafalarda soru işareti bırakacak şekilde açıklamalar yaptı. Ayrı bildiri yayınlamaya kalktı. Milli yas ilanı konusunu gündeme getirdi. Bildiriye imza koymayarak DEM Parti’yle aynı tarafta yer almış oldu. İsveç’in NATO üyeliğinin oylaması Meclis’e geldi. Meclis’te gördük ki, CHP buna onay verdi. İYİ Parti ve Saadet Partisi buna karşı çıktı.”

“İYİ PARTİ’NİN HAKLILIĞI GÖRÜLÜYOR”

Ahmet Ertürk, “Bizim üçüncü yol olmamızın doğruluğu burada ortaya çıkıyor. Vatandaşımızın AKP ve CHP arasındaki sıkışmışlığını gördüğümüz için üçüncü bir yol açtık. Bizim doğru yolda olduğumuzu söyleyen, farklı partilerden çok arkadaşlarımız var. Önümüzdeki günlerde adaylarımızı netleştirmeye başladığımızda çoğu insan görecek. Yerel seçim, genel seçim gibi değil. Genel seçim havasına sokmaya çalışıyorlar. Ama İYİ Parti’nin haklılığı görülüyor. Aydın’a bakarsak, 22 yıldır iktidarda olan AKP, 2002’de 4 vekil çıkarmış, sonraki seçimlerde hep 3 vekil çıkarmış ama kazandığı belediyeler, küçük ilçelerin belediyeleri. Demek ki, insanlar genel seçimde AKP’ye oy verebiliyor ama aynı seçmen yerelde AKP’nin adayına oy vermiyorlar. Vatandaş yerelde kişinin şahsına münhasır bir oy tercihinde bulunuyor. Projeleri dinleyerek parti ayırt etmeksizin oyunu kullanıyor. Bu sebeple de vatandaşımızın karşısına İYİ Belediyecilik yapabilecek adaylarımızı çıkaracağız” değerlendirmesinde bulundu.

ADAYLARA TEKNİK DESTEK SUNACAK

Harita mühendisi olmasından dolayı uzun yıllardır belediyeyle iç içe olduğunun altını çizen Ertürk, “Meclis üyeliği yaptım. Mesleğim gereği de belediyeciliği çok iyi biliyorum. Kentsel dönüşüm, ulaşım ve çevre planlamaları konusunda hiçbir sıkıntım olmaz. Aday arkadaşlarımıza projeler konusunda teknik destek vereceğim” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: KIVANÇ UĞUR