yenikiroba.com İnternet Haber Sitesi Muhabiri Murat Tan'ın haberine göre, Söke’de 4 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinin izleri silinmeye çalışılırken, İYİ Parti Aydın Milletvekili Karakaş, TBMM’ye sunduğu yazılı soru önergesinde Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya 7 adet yazılı soru önergesi yöneltti. Önergeyle ilgili yaptığı açıklamada, felaket sonrasında bölgeden bize ulaşan vatandaşların şu anda Aydın Valiliği tarafından kurulan çadır ve konteynerlerde hayatlarını sürdürdüklerini belirterek, selden etkilenen bölgelerin ‘Afet Bölgesi’ ilan edilmesini istedi.

“VATANDAŞLAR ÇADIRDA HAYATLARINI SÜRDÜRÜYOR”

Milletvekili Karakaş, konuyla ilgili önergesinde, “5 Kasım 2023 tarihinde Aydın'ın Söke'nin Demirçay, Kisir, Nalbantlar ve Güneyyaka Mahalleri'nde etkili olan, Bağarası'nda da daha çok maddi hasara yol açan bir sel felaketi yaşanmıştır. Bu mahallelerde yaşayan 4 vatandaşlarımız sele kapılarak hayatlarını kaybetmiştir. Sel felaketinden etkilenen mahallelerde yaşayanlar köylülerimiz tarla, ev, araba, traktör vb. mal varlıklarını kaybetmişlerdir. Felaket sonrasında bölgeden bize ulaşan vatandaşlarımız şu anda valilik tarafından kurulan çadır ve konteynerlerde hayatlarını sürdürdüklerini; ev, araba, hayvan ve tarlalarını kaybettiklerini ifade edip; selden etkilenen bölgelerin acilen Afet Bölgesi ilan edilmesini istediklerini ifade etmektedirler” ifadelerini kullandı.

Memleket Partisi Nazilli’de sahaya indi Memleket Partisi Nazilli’de sahaya indi

“SELLE İLGİLİ UYARI RAPORU VAR MI?”

Milletvekili Karakaş, Bakan Yumaklı’ya cevaplaması istemiyle şu soruları sordu; “Sel felaketine yönelik hasar tespitleri nelerdir? Selden etkilenen bölgeler Afet Bölgesi ilan edilecek midir? Edilmeyecekse nedenleri nelerdir? Selden etkilenen üreticilerimizin yaşadığı maddi zararların karşılanması için herhangi bir çalışmanız olacak mıdır? Varsa nelerdir? Bakanlığınıza kaç üretici zarar ve tespit çalışması yapılması için başvurmuştur? Sel felaketinden bu tarihe kaç vatandaşımıza maddi ve ayni hangi yardım yapılmıştır? Yardım kriterleri neye göre belirlemektedir? Bakanlığınızın, üreticinin mağduriyetini gidermeye, kredi borçlarını ertelemeye/silmeye, zararını karşılamaya yönelik herhangi bir hazırlığı var mıdır? Selden etkilenen bölgelerle ilgili daha önce bakanlığınıza ulaşan bir uyarı raporu var mıdır? Varsa rapordan sonra hangi çalışmalar yapılmıştır?” (MURAT TAN)

Editör: ERDAL GÜNDÜZ