Yeni Kıroba Gazetesi'nden Kıvanç Uğur'un haberine göre, İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, iktidarın milletin refahını hiçe saydığını ileri sürdü.

Karakaş, “Ekonomik kriz ortamında, vatandaşın iş bulamadığı, evine ekmek götüremediği ülkemizde devletin kaynaklarını har vurup harman savuranlar, yandaş müteahhitlere kesenin ağzını açanlar, konu asgari ücrete geldiğinde yılda bir kez zam vererek bu işin hallolacağını söylüyorlar. Vatandaşa aç karnına keyif çayı içmeyi önerenler, çok sayıda yerden ballı maaş alan bürokratların yüzde 300 oranında ek zam yaparak ‘huzur hakkı’ adı altında ödenen bu paraları da vergiden muaf tutmak istiyorlar. Ekonomiden sorumlu bakan televizyonlara çıkıp, adil bir vergi sisteminden bahsedip verginin tabana yayılması konusunda çok ciddi adımlar atacaklarını söylüyor. Sizin adil vergi sisteminden anladığınız, kamudaki üst düzey bürokratların ballı maaşlarını vergiden muaf tutup kıyak geçmek, bütçe açıklarını ise zifiri karanlıkta çalışmak için yollara çıkan vatandaşlarımızın vergileriyle karşılamak mıdır? Günün sonunda bir Şimşek gider, diğer bir Şimşek gelir ancak olan yine geçim sıkıntısı yaşayan, tenceresini kaynatmaya çalışan vatandaşlarımıza olacaktır” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEMİZİN ZENGİNLİĞİ EŞİT DAĞITILMALI”

“Taner keşke taraf olmasaydı” “Taner keşke taraf olmasaydı”

“Tuzun bile koktuğu yozlaşmış bu düzende iktidar artık memurlarımızı bile maalesef ayırmaya başlamıştır” diyen Karakaş, şöyle devam etti: “Şöyle ki: Başta BDDK olmak üzere birçok banka genel müdürlüklerini İstanbul'a taşıyan iktidar, maalesef şu anda oradaki bu memurların kiralarının yüksek olması, geçim sıkıntısı çekmesini öngörerek BDDK çalışanlarına 2023 yılı için 30 bin lira, 2024 yılı için ise 45 bin liraya kadar ek tazminat ödemeyi düşünüyor. Şimdi buradan soruyorum: Bu insanlar, BDDK'de çalışanlar memur, diğer memur arkadaşlarımız farklı koşullarda mı yaşıyor da siz diğer memurları ayrı tutuyorsunuz, sadece BDDK çalışanlarına ek tazminat veriyorsunuz. Şimdi, değerli milletvekilleri, emekli maaşının 7.500 lira olduğu bir ülkede BDDK çalışanlarına yönelik bu düzenleme en hafif tabiriyle gerçekten bir utanmazlıktır. Biz, ülkemizin zenginliğinin vatandaşlarımıza hakça eşit olarak dağıtılmasını istiyoruz. Biz, vergilerin hesabının verildiği ve tüm harcamaların denetlendiği şeffaf bütçeler, ballı maaşların olmadığı kurumlar istiyoruz. Biz yoksulluğun, açlığın ve işsizliğin olmadığı, hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye istiyoruz, siz ise, maalesef, milletimizin refahını hiçe sayıp bir avuç siyasetçiyi, yandaşı, bürokratı ‘huzur hakkı’ ve ‘çoklu maaş’ adıyla ihya etmeye çalışıyorsunuz. Kul hakkına göz diken niteliksiz kadroların doldurduğu bir Türkiye oluşturdunuz.”

“KREDİLER ARTAN FAİZ ORANIYLA VERİLİYOR”

Milletvekili Karakaş, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Başka bir konu, değerli milletvekili arkadaşlarım, devletimiz çiftçilerimize ve esnafımıza düşük faizli kredi veriyor, bu kredileri esnafımıza Halk Bankasıyla, çiftçimize ise Ziraat Bankası aracılığıyla veriyor fakat maalesef, Halk Bankasından verilen krediler sabit faizli olmakla beraber, Ziraat Bankasından verilen, çiftçiye verilen krediler artan faiz oranıyla veriliyor. Şimdi buradan bir örnek vermek istiyorum. 1 Temmuz 2023 tarihinde Ziraat Bankasından yüzde 7,25 değişken faiz kredisiyle kredi çeken Aydınlı bir çiftçi 3 Temmuz tarihinde yüzde 8,50; 24 Temmuz tarihinde yüzde 9,75; 25 Ağustos tarihinde 13,5; 25 Eylül tarihinde yüzde 17; 30 Ekim tarihinde yüzde 19'a varan bir artış söz konusu. O zaman esnaf ile çiftçiyi niye ayırıyoruz arkadaşlar?” 

Kaynak: KIVANÇ UĞUR