Yeni Kıroba Gazetesi'nden Kıvanç Uğur'un haberine göre, 2014 – 2019 dönemi Kuşadası Belediye Başkanı, CHP Kuşadası Belediye Başkan aday adayı Özer Kayalı, CHP Kuşadası İlçe Başkanı Mehmet Gürbilek’i hedef aldı.

Kayalı, yaptığı açıklamada, CHP’nin kurulduğu tarihten itibaren demokrasinin en önemli savunucusu olduğunu kaydeden Kayalı, “Yıllardır tek adam anlayışı ve anti demokratik eylemlere karşı her zaman en büyük mücadeleyi vermiştir. Bugünlere kadar birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde partimiz bu geleneğini her zaman korumuştur. 30 yıldır Cumhuriyet Halk Partisinin içinde bulunup her kademesinde görev yaptığım ve bir önceki dönemde de parti ilkelerine uygun şekilde şaibesiz bir belediye başkanlığı görevi geçirdim. Kuşadası halkı ve gerçek parti tabanının talebi üzerine partime olan bağlılığım ve hizmet etme sorumluluğum gereğince önümüzdeki yerel seçimlerde partimiz adına aday adaylığı başvurusunda bulundum” ifadelerini kullandı.

“TARAFSIZLIĞINI YİTİRDİ”

Bu süreçlerde CHP İlçe Başkanı Mehmet Gürbilek’i bir partili olarak hiçbir zaman yanında göremediğini ve kendisi tarafından hiçbir şekilde muhatap alınmadığını savunan Kayalı, şöyle devam etti: “Sonrasında ani ve panik bir şekilde bir adayın (!) menfaatleri doğrultusunda planlı bir toplantıya Sayın Mehmet Gürbilek tarafından davet edildim. Cumhuriyet Halk Partisi ilkelerine ters düşen ve yıllardır mücadelesini verdiğimiz AKP’nin ‘tek adam’ zihniyeti gibi tek adayı ön plana çıkartma gayreti içerinde kurgulanan bu toplantıya katılarak ilkesizliğin bir parçası olmam söz konusu olamazdı. Çünkü Sayın Mehmet Gürbilek Genel Merkezimizin kurultay sürecinde henüz büyük kurultayımızın yapılmadığı, parti meclis üyelerimizin seçilmediği ve MYK üyelerinin belirlenmediği bir durumundayken, İl Başkanı, MYK, Parti Meclisi, Genel Merkez ve Genel Başkan’ın da yetkilerini gasp edercesine, kendini tüm bu organ ve yetkililerin üstünde görürcesine iki ay önce daha ortada hiçbir şey yokken kamuoyuna yaptığı ‘Benim adayım mevcut Belediye Başkanı Ömer Günel’dir’ açıklaması ile tarafsızlığını yitirmiştir. Ayrıca bu yanlı eylemi, ortaya çıkacak olan muhtemel başka adayların önünü kesme amacını da taşımaktaydı.”

“DİĞER ADAY ADAYLARINI DA MUHATAP ALMADI”

Özer Kayalı, “Devam eden sonraki süreçte de diğer aday adaylarını da kendine muhatap almayarak bu tavrını devam ettirmiş ve Genel Merkezin ‘ön seçim ister misiniz?’ sorusunu, Yönetim Kurul Kararı olarak ‘İstemiyoruz’ başlığıyla bildirmesi de artık yapacağı hiçbir çalışmanın tarafsız olmadığının göstergesi olmuştur. Halktan ve parti ilkelerinden tamamen koparak sadece belli bir zümreye hizmet eden böyle bir güvensiz İlçe Başkanının belli amaçlarla düzenlediği bir toplantı da, her ne kadar tasvip etmediğim nahoş bir davranış olsa da, Sayın Bahar Ballı bütün her şeyi yüzlerine söyleyerek, gerçeklerin sözcüsü olmuştur. Bu olay karşısında kurgulanmış toplantının bir parçası olmayarak, parti menfaatleri açısından ne kadar doğru bir karar vermiş olduğumu siz kamuoyunun takdirine bırakıyorum” görüşlerine eyer verdi.

“ÇİZGİM VE KARAKTERİMDEN ÖDÜN VERMEDİM”

Özgür Özel Aydın’a gelecek mi? Özgür Özel Aydın’a gelecek mi?

CHP’nin yerel ve genel iktidarı için partililere birlik ve beraberlik çağrısında bulunan Kayalı, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar siyasi çizgim ve karakterimden hiçbir ödün vermeyerek partimizin ilkelerine gönülden bağlı kalmış biri olarak geçmişte şaibesiz, şeffaf ve dürüst bir belediye başkanlığı döneminden sonra şehrimizde yeniden arınmanın ve değişim sürecinde ilçe örgütümüzün yeniden yapılanmasının bir ihtiyaç olduğu bu dönemde, partimizin gerçek tabanının ve Kuşadası halkının yoğun talepleri ile belli kişilere değil, bu kentte yaşayan herkese hizmet etmek için belediye başkanlığına yeniden talibim. Sonuç olarak Genel Merkezimiz aday belirleme sürecinde ilçe örgütümüzde parti ilkelerine aykırı olarak yaşanan ve partimize zarar veren bu tür kirli siyasi oyunları görerek, partimizin geleceği ve başarısı adına en doğru kararı vereceğine inancım sonsuzdur.”

Kaynak: KIVANÇ UĞUR