Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesi'nden Kıvanç Uğur'un haberine göre,  İYİ Parti Aydın İl Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Yılmaz, partisinin il teşkilatında Recep Taner’in istifasından Ahmet Ertürk’ün atanmasına kadar geçen süreçte yaşananları değerlendirdi.

Taner’in “Sadettin Yabaş atanmazsa aktif siyasetten çekilirim” söylemini ve Ertürk’ün atanmasından sonra siyasetten çekildiğine dair açıklamasını yorumlayan Yılmaz, “Taner keşke taraf olmasaydı” dedi.

“BİZ SEÇİM İSTEDİK”

Yaklaşık 2 aylık süreçte il başkanlığına vekalet eden Sadettin Yabaş’ın bir eğitimci ve sevilen sayılan bir insan olduğunu belirten Yılmaz, “Eski il başkanı Sayın Recep Taner'in Sadettin Bey’i işaret ederek il başkanı olmasını arzu etmesi birçok arkadaşımızı kırmıştır. Sadettin Bey il başkanlığı vekâletini ve asaleten il başkanlığını lâyıkıyla yapacak bir birikime ve temsil yeteneğine sahip olmakla birlikte; yönetimde aynı vasıflara sahip, güvenilir birçok arkadaşımız vardır. Sayın Taner keşke taraf olmasaydı. Partimizin temel ilkesi gereği atama değil, Sayın Recep Taner'i seçtiğimiz gibi seçim istedik” dedi.

‘ADAYI BİRE İNDİRİN’ TELKİNİ YAPILDI

“Bu durumda da ısrarla adayı bire indirin telkini yapıldı” görüşünü aktaran Yılmaz, “Adaylar bire nasıl iner? Yönetimin adaylar arasında yapacağı seçimle. Seçim sonunda da bire inmiş ve başkan belirlenmiş olurdu. Hangi kurumda olursa olsun, ayrılan yönetici yerine gelecek kişiyi kendisi belirlemez ve atamaz. Kanun, tüzük ve yönetmelikler çerçevesinde yetkili kişiler belirler. Bu güne kadar dayatma olmasaydı, çoktan il başkanımızı adaylar arasından, tüzüğün yönetim kuruluna verdiği yetkiyle ve demokratik usulle seçmiştik” sözlerine yer verdi.

İYİ Parti Aydın’da ‘49’uncu madde’ rahatsızlığı İYİ Parti Aydın’da ‘49’uncu madde’ rahatsızlığı

Yılmaz, Ertürk’ün il başkanlığına getirilmesine ilişkin ise “Partinin kuruluşundan beri değişik kademelerde görev alan Ahmet Ertürk’ü tebrik eder, bu zorlu süreçte başarılar dilerim” yorumunu yaptı.

Kaynak: KIVANÇ UĞUR