Yeni Kıroba İnternet Haber Sitesinden Murat Tan'ın haberine göre,  Aydın’da AYUDER tarafından düzenlenen Türkiye- Afrika Gıda, Tarım ve İş Konferansı’nda Aydın’ın tarımsal potansiyeli hakkında Afrikalı heyete bilgi aktarılırken, karşılık işbirliği ve paydaş olunmasının üzerinde durulan konular masaya yatırıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan AYUDER Başkanı Tevfik Fikret Koca, Türkiye ile Afrika’nın ticaret hacminin ve ikili ilişkilerinin ön plana çıkarılması için atılmış önemli bir adım olduğunu söylediği konferansın tüm paydaşlara katkı sağlamasını temenni etti.

Aydın’daki bir otelde yapılan konferansa, Aydın Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, Aydın Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Altıntaş, Aydın Sanayi Odası Başkanı Gökhan Maraş, Aydın Ticaret Odası Başkanı Fevzi Condur, Söke Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, Karacasu Belediye Başkanı Mehmet Erikmen, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Vakfı (ADVAK) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turan Akkoyun, Mindshift Empowerment and Employment Initiative CEO’su Mr. Daniel Deji Ayodele ile STK temsilcileri, bazı iş insanlarıyla Afrikalı heyet katıldı.

“ÖNEMLİ ADIM”

Toplantıda ilk olarak açılış konuşmasıyla davetlileri selamlayan Koca, “Turizm, Madencilik, Gıda ve Makine Sanayi gibi birçok sektörde öncü olan ve Özellikle de Tarımın Başkenti olan Aydın’da gerçekleşen bu programı Türkiye ile Afrika’nın ticaret hacminin ve ikili ilişkilerinin ön plana çıkarılması için atılmış önemli bir adım olarak değerlendiriyorum. Özellikle gelişmekte olan Afrika ülkelerinin Türk dünyası ile birlikte iyi işler yapacağı inancıyla önemli çalışmalara imza atan Daniel, Martins ve diğer kıymetli katılımcılarımıza da buradan teşekkür ediyorum. Bu vesileyle konferansımızın tüm paydaşlara katkı sağlamasını temenni ediyorum” dedi.

“İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLMAYI OLDUKÇA ÖNEMSİYORUZ”

Aydın’ın tarım, turizm ve sanayi sektörlerindeki potansiyeli, vasıflı insan gücüyle Ege Bölgesi ve Türkiye’nin hızla gelişen illerinden biri olduğunu söyleyen Tarım ve Orman İl Müdürü Altıntaş ise konuşmasında, “Tarım sektörü olarak ilimizin sahip olduğu potansiyelin farkında olarak faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Bu yönü ile kalkınma çabaları içinde olan Afrika ülkelerimizi desteklemeyi, aramızdaki ticari, kültürel ve insani ilişkileri arttırmayı ve işbirliği içinde olmayı oldukça önemsiyoruz. Karşılıklı olarak bilgi, tecrübe ve teknoloji aktarımları ile iki tarafında faydasına olacağı inancı ile yüzyıllardır süregelen tarihi, kültürel ve beşeri ilişkilerimiz sayesinde güçlü ortaklar olarak birlik ve dayanışma içinde bulunmaya devam etmeyi umuyoruz. Bu dayanışmanın bir parçası olan toplantımızın, bu anlamda çok değerli olduğunu belirtmek isterim. Bizi bugün bir araya getiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Üreticileri Derneği’ne ve organizasyona katkı veren tüm paydaşlara kurumum adına teşekkürlerimi sunar, tüm katılımcılar için faydalı bir toplantı olmasını dilerim” diye konuştu.

“BENZER ETKİNLİKLER TEKRARLANMALIDIR”

Toplantıda konuşan ADVAK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turan Akkoyun, “Afrika’ya dair muhtemel bir gıda, tarım ve iş hareketlenmesinin Aydın’a, Ege, Bölgesine, Türkiye’ye, Türk Dünyasına yansımasının alt yapısının bilimsel ve sanatsal çizgiyi de etkilemesi kaçınılmazdır. Türk sineması ve televizyonlarının bu alandaki haber, yorum, açık oturum, dizi ve film gibi medya ürünleriyle kapsama alanı yanı sıra verimliliği de artırabileceği kanaatindeyiz. Konunun ayrıntılarının medya ürünleriyle tıpkı batıda olduğu gibi Türkiye, Türk Dünyası ve Dünya kamuoyuna iletilmesinin önemi ortadadır. Bunlarında da ötesinde irili ufaklı kültür, sanat, spor, eğitim faaliyetlerinde de ısrarcı olunmalıdır. AYUDER tarafından düzenlenen Türkiye- Afrika Gıda, Tarım ve İş Konferansı konuyu ülke gündemi kadar yerel gündeme de taşıma fırsatı vermektedir. Benzer etkinliklerin hiçbir külfet dikkate alınmadan tekrarlanması lüzumu ortadadır.” ifadelerini kullandı.

Ege Bölgesi’nin 4 aylık ihracatı 14 milyar doları aştı Ege Bölgesi’nin 4 aylık ihracatı 14 milyar doları aştı

Yapılan konuşmaların ardından toplantıda Mindshift Empowerment and Employment Initiative Logistics Derektörü Mr. Chukwuebuka Christian Edeh, slayt gösterisi eşliğinde Afrika’yı detaylı olarak tanıtan sunumda bulundu. Karşılıklı iş ve ticaret potansiyelinin de masaya yatırıldığı toplantının ardından Afrikalı heyet ildeki bazı sanayi kuruluşlarına ziyarette bulundu. 

Kaynak: MURAT TAN