Dünyada ilk olma özelliğine sahip İzmir Kınık Tarıma Dayalı İhtisas Bitkisel Üretim Organize Sanayi Bölgesi'nin (TDİOSB), Genel Yerleşim Planı ve Üst Yapı Modül Projeleri onaylandı
 
Dünyada ilk olma özelliğine sahip İzmir Kınık Tarıma Dayalı İhtisas Bitkisel Üretim (Tohum, Fide, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler) Organize Sanayi Bölgesi'nin (TDİOSB), Genel Yerleşim Planı ve Üst Yapı Modül Projeleri 12 Haziran 2023 tarihinde onaylandı.

Kuru incir 6,5 dolara ihraç ediliyor Kuru incir 6,5 dolara ihraç ediliyor

Kınık Belediye Başkanı ve Kınık TDİOSB Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sadık Doğruer dünyada ilk olma özelliğine sahip projenin bölge ekonomisine katkısına vurgu yaparak “Bu proje bölgede istihdam sorununa önemli ölçüde çare olacak ve yatırımcılara ilçemizde kapı açacak olan dev bir projedir. Dünyada ilk olma özelliğine sahip, bereketli topraklarımızın ve çiftçimizin hakkını teslim edecek bir projedir. Türkiye Yüzyılı her alanda olduğu gibi, üretimin, üreticinin, kalkınmanın da yüzyılı olacaktır. Önemli bir aşamayı geride bıraktık, ilçemize ve bölge halkına hayırlı olsun” dedi.

İzmir ili, Kınık ilçesi, Fatih, Osmaniye ve Yeni Mahallelerinde 1.228 dekar alan üzerine kurulacak Bitkisel Üretim (Tohum, Fide, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler) TDİOSB'de, tohum ve fide üretimi ile tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesine yönelik işletmeler ile üretilen ürünlerin işleneceği sanayi tesislerinin yer alması planlanmaktadır.

Birçok tıbbi ve aromatik bitkinin gen merkezi konumunda olan ülkemiz için ilk olma özelliği taşıyan Tohum, Fide, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler TDİOSB alanında 54 adet sera parseli ve 50 adet sanayi parseli yer almaktadır. 

Yatırımcılardan yoğun talep alan TDİOSB'de, 25 adet sera parseli ve 46 adet sanayi parseline ön talep başvurusu alınmıştır.
TDİOSB tam kapasiteyle faaliyete geçtiğinde doğrudan 3.000 kişiye istihdam sağlanması planlanmaktadır.

Kınık Bitkisel Üretim (Tohum, Fide, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler) TDİOSB'de tohum ve fide üretimi ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ve buna bağlı sanayi gelişimi hedeflenmektedir.
Kınık Bitkisel Üretim TDİOSB'nin amacı, tıbbi ve aromatik bitkilerden elde edilen aroma, drog, uçucu yağ, sabit yağ ve ekstreler gibi yan ürünler ile birlikte fide ve tohum konusunda merkezi bir bölge olmak, bölgedeki üretimle birlikte ülkemizin büyük ithalat kalemlerinden birisi olan tohum ve fide sektöründe dışa bağımlılığı azaltmaktır.

TDİOSB'de iyi tarım uygulamaları, bitmiş ürün standardizasyonu, sertifikasyon, yetiştirilecek uygun bitki ve bölge seçimi vs. gibi konularda çalışmalar yapacak bir de Ar-ge merkezi planlanmaktadır. (HABER MERKEZİ)
 

Editör: ERDAL GÜNDÜZ